Տեղի է ունեցել Միրզոյան-Բլինքեն-Բայրամով հեռախոսազրույց
Հոկտեմբերի 4-ին, ամերիկյան կողմի նախաձեռնությամբ, տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի, ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հեռախոսազրույցը:
Կողմերն իրենց կարծիքներն են ներկայացրել հոկտեմբերի 2-ին Ժնևում կայացած հանդիպման վերաբերյալ:
Արարատ Միրզոյանը վերահաստատել է ՀՀ ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական ԶՈՒ դուրսբերման, Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների շուտափույթ հայրենադարձման ու հրադադարի ռեժիմի անվերապահ պահպանման անհրաժեշտությունը: Շեշտվել է ուժի կամ ուժի կիրառման սպառնալիքի միջոցով խնդիրների կարգավորման անընդունելիությունը:
Նոր ագրեսիաների կանխարգելման համատեքստում ընդգծվել է սահմանային իրավիճակի մշտադիտարկման և վերահսկման միջազգային մեխանիզմների ներդրման կարևորությունը:
Հեռախոսազանգի ընթացքում զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի մշակման ու Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև քննարկումների մեխանիզմի ստեղծման վերաբերյալ:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել քննարկումները՝ ուղղված Հարավային Կովկասում կայունության և անվտանգության հաստատմանը:

On October 4, at the initiative of the American side, a telephone conversation between Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, US Secretary of State Anthony Blinken, and Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov took place.
The parties presented their opinions at the meeting held in Geneva on October 2.
Ararat Mirzoyan reaffirmed the need to withdraw the Azerbaijani armed forces from the sovereign territory of the Republic of Armenia, the early repatriation of the Armenian prisoners of war illegally held in Azerbaijan, and the unconditional maintenance of the ceasefire regime. The inadmissibility of resolving problems through force or the threat of force was emphasized.
The importance of introducing international mechanisms for monitoring and controlling the border situation was emphasized in preventing new aggressions.
During the phone call, the interlocutors exchanged ideas on developing the Armenia-Azerbaijan peace treaty and created a discussion mechanism between Stepanakert and Baku.
An agreement was reached to continue discussions to establish stability and security in the South Caucasus.