ՀՀ Առաջին նախագահի խոսնակ Արման Մուսինյանը ներկայացրել է Լևոն Տեր-Պետրոսյանի արձագանքը։
«Առաջին. ՀՀ 3-րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գրասենյակի երեկվա հայտարարության մեջ նշված է. «Ինչ վերաբերում է Ցյուրիխյան արձանագրությունների և հայ-թուրքական հաշտության հնարավոր պայմանագրի վերաբերյալ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի դատողություններին, ապա դրանք անընդունելի են, իսկ այդ գործընթացների համեմատությունը բացարձակապես տեղին չէ»: Այսպիսի պնդումն ամենևին կապ չունի Տեր-Պետրոսյանի ասածի հետ, որովհետև նա Ցյուրիխյան արձանագրությունների մասին որևէ դատողություն չի արել: Այլ ընդամենն ասել է հետևյալը. «Հասկանալի է, որ նմանատիպ նախագծեր երկուստեք պատրաստվում են նաև հայ-թուրքական հարաբերությունների հաշտությանն ուղղված դիվանագիտական շփումների հարթակում: Այս պարագայում, անշուշտ, մեծ անակնկալներ չեն սպասվում: Հայ-թուրքական հաշտության պայմանագիրն, ըստ էության, շատ չի տարբերվելու Դավութօղլուի և Նալբանդյանի միջև 2009թ. հոկտեմբերի 10-ին կնքված Ցյուրիխյան արձանագրություններից»: Ինչ վերաբերում է Ցյուրիխյան արձանագրությունների առնչությամբ Տեր-Պետրոսյանի դատողություններին, ապա դրանք արտահայտված են Հայ Ազգային Կոնգրեսի 2009թ. սեպտեմբերի 2-ի հայտարարության մեջ: Կոնգրեսը դրական է գնահատել Ցյուրիխյան արձանագրությունները՝ կտրականապես դեմ լինելով նրանցում տեղ գտած ընդամենը մեկ կետի, որը վերաբերում է հայ և թուրք պատմաբանների համատեղ հանձնաժողովի ստեղծմանը:
Երկրորդ. Առաջին նախագահի երեկվա արձագանքից շատերը եզրակացրել են, թե նա դրանով վիժեցրեց իշխանության և ընդդիմության միջև երկխոսության կայացման հնարավորությունը: Նրանք պարզապես չեն հասկացել, որ այդ գործընթացն արդեն իսկ վիժեցվել էր Ռոբերտ Քոչարյանի գրեթե 3 ժամ տևած ասուլիսի և Նիկոլ Փաշինյանի՝ հաջորդ օրը տված երկժամյա հարցազրույցի հետևանքով: Դրանց արդյունքը, փաստորեն, հետևյալն է. Քոչարյանի նպատակն ամեն գնով Փաշինյանի իշխանության տապալումն է, իսկ Փաշինյանի նպատակը՝ ամեն գնով իր իշխանության պահպանումը: Սրանով, ըստ էության, նրանք միաձայնությամբ հայտարարեցին, որ երկխոսության կայացմանը հասնելու կամուրջներն այրված են»:

Тер-Петросян обвинил Роберта Кочаряна и Никола Пашиняна в отсутствии диалога
"Во-первых. Во вчерашнем заявлении аппарата 3-го Президента Республики Армения Сержа Саргсяна говорится: «Что касается суждений Левона Тер-Петросяна относительно цюрихских протоколов и возможного армяно-турецкого соглашения о примирении, то они неприемлемы, и сравнение этих процессов абсолютно неуместно». Такое утверждение не имеет ничего общего с тем, что сказал Тер-Петросян, потому что он не выносил никакого суждения о Цюрихских протоколах. Он лишь сказал следующее. «Понятно, что подобные проекты готовятся с обеих сторон и на платформе дипломатических контактов, направленных на урегулирование армяно-турецких отношений. В этом случае, конечно, больших сюрпризов не предвидится. Армяно-турецкое соглашение о примирении, по сути, мало чем будет отличаться между соглашением Давутоглу и Налбандяном подписанным 10 октября в 2009 году ». Что касается суждений Тер-Петросяна относительно цюрихских протоколов, то они выражены в резолюции Армянского национального конгресса 2009 года. в объявлении от 2 сентября. Конгресс положительно оценил Цюрихские протоколы, категорически выступив против лишь одного пункта в них, где речь идет о создании совместной комиссии армянских и турецких историков.
Во-вторых. Из вчерашней реакции Первого Президента многие сделали вывод, что он перечеркнул возможность диалога между властью и оппозицией. Они просто не поняли, что процесс уже был прерван в результате почти трехчасовой пресс-конференции Роберта Кочаряна и двухчасового интервью Никола Пашиняна на следующий день. Их результат, по сути, таков. Цель Кочаряна – любой ценой свергнуть власть Пашиняна, а цель Пашиняна – любой ценой сохранить свою власть. При этом, по сути, они единогласно заявили, что мосты к установлению диалога сожжены .