«Ժամանակակից միջազգային իրավունքում ռազմագերու չվերադարձնելը ռազմական հանցագործություն է». Վարդանյան
«Պետք է արձանագրենք, որ Ադրբեջանը խախտում է Ժնևյան կոնվենցիաների դրույթները, որովհետև ժամանակակից միջազգային իրավունքում ռազմագերուն չվերադարձնելը, վերադարձի  ձգձգումը համարվում է միջազգային ռազմական հանցագործություն և դիտարկվում որպես Ժնևյան կոնվեցիայի լուրջ խախտում». այս մասին Radar Armenia-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից գերեվարված զինծառայողներին վերադարձնելու՝ բարձր մակարդակով պայմանավորվածությունները չկատարելու հանգամանքին։
Պատգամավորը, սակայն, դժվարացավ ասել, թե այդ քայլով ինչ նպատակ է հետապնդում Ադրբեջանը։ Ըստ նրա՝ Ադրբեջանը «պատանդային բանակցություններով» փորձում է որոշ հարցերում շատ ավելի ճկուն դարձնել իր դիվանագիտությունը. «Բայց պետք է հստակ արձանագրել, որ գերիների հայրենադարձումը միջազգային պարտավորություն է, որը ստանձնել է ոչ միայն Հայաստանի հանդեպ, այլ նաև՝ ողջ միջազգային հանրության, և գերիները պետք է անհապաղ վերադարձվեն»։
Վլադիմիր Վարդանյանի կարծիքով՝ նման գործելաոճով ադրբեջանական կողմը փորձում է ձեռնարկել բոլոր հնարավոր միջոցները, որպեսզի բանակցային ավելի լավ դիրքերում հայտնվի. «Բայց, կարծես, այդ գործընթացում միջազգային հանրության սիմպատիաների մեծ մասը Ադրբեջանից անցել է Հայաստանին։ Ավելի շուտ՝ Ադրբեջանին երբեք էլ չի եղել։ Եվ մենք պետք է պարզապես արձանագրենք, որ առարկայական բանակցային գործընթացը չափազանց կարևոր է, և մենք շարժվելու ենք այդ ուղղությամբ, ըստ էության, Ադրբեջանից պահանջելով բանակցությունների սեղանի շուրջ կարգավորել այդ հարցը»։
Հիշեցնենք՝ ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը տեղեկացրել է, որ սեպտեմբերի 27-ին ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանի նախաձեռնությամբ Սպիտակ տանը իր և Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևի հանդիպման ժամանակ եռակողմ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ մինչև սեպտեմբերի 30-ը Ադրբեջանն ազատ է արձակելու սեպտեմբերին գերեվարված 17 հայ ռազմագերիներին, բայց հերթական անգամ Ադրբեջանը չի կատարել իր ստանձնած պարտավորությունը։

"In modern international law, non-return of prisoners of war is a war crime." Vardanyan
In a conversation with Radar Armenia, referring to the fact that Azerbaijan did not fulfill the high-level agreements to return the captured service members, Vladimir Vardanyan, the chairman of the RA NA Standing Committee on State and Legal Affairs, said: "We must record that Azerbaijan violates the provisions of the Geneva Conventions because, in modern international law, failure to return a prisoner of war, delaying the return is considered an international war crime and is considered a serious violation of the Geneva Convention."
However, the deputy found it challenging to say what purpose Azerbaijan is pursuing with that step. According to him, Azerbaijan is trying to make its diplomacy much more flexible on some issues with "hostage negotiations." "But it should be clearly stated that the repatriation of captives is an international obligation undertaken not only by Armenia, but also by the entire international community, and the captives must be returned immediately."
According to Vladimir Vardanyan, the Azerbaijani side is trying to take all possible measures to be in a better-negotiating position. "But it seems that in that process, most of the sympathies of the international community went from Azerbaijan to Armenia. Rather, it has never happened to Azerbaijan. And we should record that the substantive negotiation process is critical, and we will move in that direction demanding Azerbaijan to settle this issue at the negotiating table."
It is worth noting that Armen Grigoryan, the Secretary of the RA Council of Ministers, informed that on September 27, at the initiative of US President Joe Biden's National Security Adviser Jake Sullivan, during a meeting between him and Azerbaijani President's Assistant Hikmet Hajiyev at the White House, a tripartite agreement was reached that until September 30, Azerbaijan will release the 17 Armenian prisoners of war captured in September, but once again Azerbaijan has not fulfilled its commitment.