ԱԳՆ-ն Միրզոյան-Բայրամով հանդիպումից մանրամասներ է ներկայացրել
Հոկտեմբերի 2-ին Ժնևում տեղի է ունեցել Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հանդիպումը։
Արարատ Միրզոյանը վերահաստատել է հայկական կողմի դիրքորոշումը՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զորքերի դուրսբերման և բոլոր հայ ռազմագերիների անհապաղ ազատ արձակման վերաբերյալ։ Կարևորվել է սահմանային իրավիճակի վերահսկման միջազգային մեխանիզմների ներդրումը։
ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի ԶՈՒ իրականացրած պատերազմական հանցագործությունները հստակ գնահատականի պետք է արժանանան միջազգային ատյանների կողմից, իսկ հանցագործները՝ պատասխանատվության ենթարկվեն։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի, Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքների և անվտանգության երաշխիքների ապահովման վերաբերյալ, այդ թվում` Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև քննարկումների մեխանիզմի ստեղծման միջոցով։
Դրական է գնահատվել երկուստեք ըմբռնումը, որ տարածաշրջանային տրանսպորտային ուղիները պիտի ապաշրջափակվեն երկրների ինքնիշխանության և իրավազորության ներքո։

The MFA presented details of the Mirzoyan-Bayramov meeting
On October 2, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and Azerbaijani Foreign Minister Jeihun Bayramov met in Geneva.
Ararat Mirzoyan reaffirmed the position of the Armenian side regarding the withdrawal of Azerbaijani troops from the sovereign territory of the Republic of Armenia and the immediate release of all Armenian prisoners of war. The introduction of international mechanisms for controlling the border situation was highlighted.
The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia emphasized that international courts should evaluate the war crimes committed by the Azerbaijani Armed Forces, and the criminals should be brought to justice.
The parties exchanged ideas on the peace treaty between Armenia and Azerbaijan, ensuring the rights and security guarantees of the Armenians of Nagorno-Karabakh, including through the creation of a discussion mechanism between Stepanakert and Baku.
The mutual understanding that the regional transport routes should be unblocked under the sovereignty and jurisdiction of the countries was positively assessed.