Ադրբեջանը հաստատել է, որ սեպտեմբերի 13-ի ռազմական ագրեսիայից հետևանքով 17 հայ զինծառայողի է գերեվարել, սակայն մանրամասներ չի հայտնում ՄԻԵԴ-ին. այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ներկայացուցչի միջազգային իրավական հարցերով գլխավոր գրասենյակի տեղակալ Դիանա Քարազյանը։
Նրա խոսքով. «Այս պահի դրությամբ գրասենյակն իր աշխատանքները կենտրոնացրել է ռազմագերիների հետ կապված հրատապ միջոց կիրառելու ուղղությամբ։ Սակայն Ադրբեջանը ոչ միշտ է այն ինֆորմացիան ներկայացնում, որը պահանջել է ՄԻԵԴ–ը։ Ադրբեջանը հաստատել է, որ իր մոտ 17 ռազմագերի է գտնվում, որոնց մասին շատ ընդհանուր տեղեկություն է տրամադրել»։
Քարազյանը նշել է, որ ՄԻԵԴ-ը Բաքվից պահանջել է մանրամասն տեղեկություններ տրամադրել բանտարկյալների մասին՝ բժշկական զննության ապացույցներ և այլ տվյալներ, սակայն ադրբեջանական կողմը տրամադրել է անորոշ, ընդհանրական տեղեկություն:
Ադրբեջանի նման վարքագիծը, ըստ Քարազյանի, նորություն չէ։ Նա նաև հավելեց, որ այս պահին 44-օրյա պատերազմի հետևանքով Ադրբեջանում պահվում է շուրջ 30 գերի, որոնց թվում կան նաև քաղաքացիական անձինք:

Азербайджан подтвердил, что удерживает 17 военнопленных
Азербайджан подтвердил, что в результате военной агрессии 13 сентября взял в плен 17 армянских военнослужащих, но не сообщает подробности в ЕСПЧ. Об этом в беседе с журналистами сообщила заместитель главного аппарата представителя аппарата премьер-министра РА по международно-правовым вопросам Диана Каразян.
По ее словам: « На данный момент управление сосредоточило свою работу на применении неотложной меры в отношении военнопленных. Однако Азербайджан не всегда предоставляет запрашиваемую ЕСПЧ информацию. Азербайджан подтвердил, что у него есть 17 военнопленных, о которых он предоставил очень общую информацию .
Каразян отметила, что ЕСПЧ требовал от Баку предоставления подробной информации о заключенных, данных медицинского освидетельствования и других данных, но азербайджанская сторона предоставила расплывчатую, общую информацию.
По словам Каразян, такое поведение Азербайджана не ново. Она также добавила, что на данный момент в результате 44-дневной войны в Азербайджане находятся около 30 пленных, в том числе мирные жители.