Ադրբեջանը հաստատել է, որ սեպտեմբերի 13-ի ռազմական ագրեսիայից հետևանքով 17 հայ զինծառայողի է գերեվարել, սակայն մանրամասներ չի հայտնում ՄԻԵԴ-ին. այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ներկայացուցչի միջազգային իրավական հարցերով գլխավոր գրասենյակի տեղակալ Դիանա Քարազյանը։
Նրա խոսքով. «Այս պահի դրությամբ գրասենյակն իր աշխատանքները կենտրոնացրել է ռազմագերիների հետ կապված հրատապ միջոց կիրառելու ուղղությամբ։ Սակայն Ադրբեջանը ոչ միշտ է այն ինֆորմացիան ներկայացնում, որը պահանջել է ՄԻԵԴ–ը։ Ադրբեջանը հաստատել է, որ իր մոտ 17 ռազմագերի է գտնվում, որոնց մասին շատ ընդհանուր տեղեկություն է տրամադրել»։
Քարազյանը նշել է, որ ՄԻԵԴ-ը Բաքվից պահանջել է մանրամասն տեղեկություններ տրամադրել բանտարկյալների մասին՝ բժշկական զննության ապացույցներ և այլ տվյալներ, սակայն ադրբեջանական կողմը տրամադրել է անորոշ, ընդհանրական տեղեկություն:
Ադրբեջանի նման վարքագիծը, ըստ Քարազյանի, նորություն չէ։ Նա նաև հավելեց, որ այս պահին 44-օրյա պատերազմի հետևանքով Ադրբեջանում պահվում է շուրջ 30 գերի, որոնց թվում կան նաև քաղաքացիական անձինք:

Azerbaijan has confirmed that it is holding 17 prisoners of war
In a conversation with journalists, Diana Karazyan, deputy of the principal office of the RA Prime Minister's official representative for international legal affairs, informed that Azerbaijan has confirmed that it captured 17 Armenian service members due to the September 13 military aggression but does not provide details to the ECHR.
She states, "As of now, the office has focused its work on applying an urgent measure related to prisoners of war. However, Azerbaijan does not always provide the information requested by the ECHR. "Azerbaijan has confirmed that it has 17 prisoners of war, about which it has provided very general information."
Karazyan noted that the ECHR demanded Baku provide detailed information about the prisoners, medical examination evidence, and other data, but the Azerbaijani side provided vague general information.
According to Karazyan, such behavior in Azerbaijan is not new. He added that, due to the 44-day war, around 30 prisoners, including civilians, are being held in Azerbaijan.