ՀՀ-ն բարձր է գնահատում Գերմանիայի հետևողական աջակցությունը՝ ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումներին
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերին՝ Ազգային տոնի կապակցությամբ:
Նախագահ Խաչատուրյանի ուղերձում մասնավորապես ասվում է. «Գերմանիայի ժողովուրդը 32 տարի առաջ կյանքի կոչեց ինքնորոշման իրավունքը՝ խաղաղ ճանապարհով սկիզբ դնելով Գերմանիայի վերամիավորմանը և դրանով իսկ նոր էջ բացելով համաշխարհային քաղաքականության ու միջազգային հարաբերությունների պատմության մեջ:
Այսօր Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունը ժողովրդավարության և համամարդկային արժեքների պահպանման վառ օրինակ է և կարևոր ավանդ ունի մարդկության առջև ծառացած մարտահրավերների հաղթահարման գործում:
Հայաստանը կարևորում է Գերմանիայի հետ ձևավորված փոխշահավետ համագործակցության ամրապնդման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերը:
Բարձր ենք գնահատում Գերմանիայի հետևողական աջակցությունը Հայաստանում ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումներին, հատկապես՝ ներկայիս բարդ և բազմաբնույթ մարտահրավերներով լի ժամանակաշրջանում»:

RA highly appreciates Germany's consistent support for the ongoing democratic reforms
The President of the Republic, Vahagn Khachaturyan, sent a congratulatory message to the President of the Federal Republic of Germany, Frank-Walter Steinmeier, on National Day.
President Khachaturyan's address states explicitly: "32 years ago, the people of Germany implemented the right to self-determination, peacefully beginning the reunification of Germany and thereby opening a new page in the history of world politics and international relations.
Today, the Federal Republic of Germany is a shining example of preserving democracy and universal values ​​and has an essential contribution to overcoming humanity's challenges.
Armenia values ​​the efforts made to strengthen the mutually beneficial cooperation formed with Germany.
We highly appreciate Germany's consistent support for the ongoing democratic reforms in Armenia, especially in the current period full of complex and multifaceted challenges."