Տեսանյութի իսկությունն այս պահին պարզել ենք. այն նոր է. ՄԻՊ
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը  հաղորդագրություն է տարածել, որում, մասնավորապես, ասվում է.
«Այսօր վաղ առավոտյան ադրբեջանական սոցիալական հարթակներով տարածվել է ադրբեջանցի զինծառայողների կողմից հայ ռազմագերիներին կանխամտածված սպանելու տեսանյութ։
Տեսանյութի իսկությունն այս պահին պարզել ենք. այն նոր է, դեպքը տեղի է ունեցել սույն թվականի սեպտեմբերի 13-ին ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Հայաստանի Հանրապետության սուվերեն տարածքի նկատմամբ սանձազերծված լայնածավալ հարձակման ընթացքում։ Փաստը հաստատվում է տեղանքի ուսումնասիրության, տեսանյութերի մեր և այլ շտեմարաներում առկա համանման տեսանյութերի հետ համադրությամբ, ինչպես նաև եղանակային պայմանների, զինծառայողների համազգեստի, ադրբեջանցի ծառայողների խոսակցության և այլ պարամետրերի համալիր համադրությամբ։
Սա ադրբեջանական զինուժի կողմից իրականացված հերթական պատերազմական հանցագործությունն է, որի աղբյուրը հայատյացության հետևողական քաղաքականությունն է, որն իրականացվում է Ադրբեջանի կողմից՝ դրսևորվելով կրթական բովանդակությունից սկսած հանրային կյանքի բոլոր ոլորտներում և հենց այդ երկրի նախագահի հայտարարություններում։ Այս արձանագրություններն ի դեպ նաև արված են ՄԱԿ Ռասայական խտրականության վերացման հարցերով կոմիտեի՝ վերջերս Ադրբեջանի վերաբերյալ հրապարակված զեկույցում։
Այս տեսանյութը, ի թիվս մյուսների, կներառվի Մարդու իրավունքների պաշտպանի արտահերթ զեկույցում և կուղարկվի միջազգային կազմակերպություններին ու դերակատարներին։
Այսօր ՄԱԿ օրացույցում նշվում է «Բռնության դեմ պայքարի օրը», սակայն պատերազմական այս հանցագործություններին հարցի վերաբերյալ միջազգային մարդու իրավունքների մանդատ ունեցող կառույցների ոչ համարժեք արձագանքը ցավոք ՄԱԿ օրացույցում միայն նման նոր օրեր լրացնելու ռիսկ է պարունակում»։

We have found out the authenticity of the video at the moment. It is new. HRD
The Office of the Human Rights Defender of the Republic of Armenia issued a message in which, in particular, it is said:
"Early this morning, a video of the deliberate killing of Armenian prisoners of war by Azerbaijani servicemen was spread on Azerbaijani social platforms.
We have found out the authenticity of the video at the moment. It is new; the incident occurred on September 13 of this year, during the large-scale attack unleashed by the Azerbaijani armed forces on the sovereign territory of the Republic of Armenia. The study of the location confirms the combination of the videos with similar videos available in our and other databases, as well as the complex variety of weather conditions, uniforms of service members, the conversation of Azerbaijani servicemen, and other parameters.
This is another war crime committed by the Azerbaijani armed forces, the source of which is the consistent policy of Armenian hatred, which Azerbaijan implements, manifested in all spheres of public life, starting from the educational content and in the statements of the president of that country. Incidentally, these protocols were also made in the recently published report of the UN Committee on the Elimination of Racial Discrimination in Azerbaijan.
This video, among others, will be included in the special report of the Human Rights Defender and will be sent to international organizations and actors.
Today, the UN calendar marks the "Day against Violence." Still, the inadequate response of the structures with the international human rights mandate to these war crimes only carries the risk of adding such new days to the UN calendar."