Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի հետ (տեսանյութ)
Հոկտեմբերի 2֊ին աշխատանքային այցով Ժնևում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Հարավային Կովկասի և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի հետ։
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ ադրբեջանական վերջին ագրեսիայի հետևանքների վերացման՝ Ադրբեջանի զինված ուժերի՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքներից դուրսբերման, Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների անհապաղ ազատ արձակման, հրադադարի ռեժիմի ավերապահ պահպանման հրամայականը:
Նախարար Միրզոյանը խստորեն դատապարտել է Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտումները և իրականացրած պատերազմական հանցագործությունները, մասնավորապես` խաղաղ բնակչության և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների դիտավորյալ թիրախավորումը, հայ ռազմագերիների անմարդկային խոշտանգումներն ու արտադատական սպանությունները, և շեշտել, որ մեղավորները պետք է համարժեք պատասխանատվության ենթարկվեն, այդ թվում՝ պատժամիջոցների կիրառմամբ։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորմանը վերաբերող հարցերի։

Арарат Мирзоян встретился со спецпредставителем ЕС Тойво Клааром (видео)
2 октября находящийся с рабочим визитом в Женеве министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян встретился со специальным представителем ЕС по Южному Кавказу и кризису в Грузии Тойво Клааром.
Арарат Мирзоян подчеркнул необходимость ликвидации последствий недавней агрессии Азербайджана против Республики Армения, вывода азербайджанских вооруженных сил с суверенных территорий Республики Армения, немедленного освобождения армянских военнопленных, незаконно удерживаемых в Азербайджане, и сохранение режима прекращения огня.
Министр Мирзоян решительно осудил грубые нарушения международного права и военные преступления, совершенные вооруженными силами Азербайджана, в частности, преднамеренные нападения на гражданское население и гражданскую инфраструктуру, бесчеловечные пытки и внесудебные казни армянских военнопленных, и подчеркнул, что виновные должны нести адекватную ответственность, в том числе: путем применения санкций.
В ходе встречи обсуждались отношения между Арменией и Азербайджаном, урегулирование нагорно-карабахской проблемы.