Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի հետ (տեսանյութ)
Հոկտեմբերի 2֊ին աշխատանքային այցով Ժնևում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Հարավային Կովկասի և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի հետ։
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ ադրբեջանական վերջին ագրեսիայի հետևանքների վերացման՝ Ադրբեջանի զինված ուժերի՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքներից դուրսբերման, Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների անհապաղ ազատ արձակման, հրադադարի ռեժիմի ավերապահ պահպանման հրամայականը:
Նախարար Միրզոյանը խստորեն դատապարտել է Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտումները և իրականացրած պատերազմական հանցագործությունները, մասնավորապես` խաղաղ բնակչության և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների դիտավորյալ թիրախավորումը, հայ ռազմագերիների անմարդկային խոշտանգումներն ու արտադատական սպանությունները, և շեշտել, որ մեղավորները պետք է համարժեք պատասխանատվության ենթարկվեն, այդ թվում՝ պատժամիջոցների կիրառմամբ։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորմանը վերաբերող հարցերի։

On October 2, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan, who is in Geneva on a working visit, met with Toivo Klaar, the EU's special representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia.
Ararat Mirzoyan emphasized the imperative of eliminating the consequences of Azerbaijan's recent aggression against the Republic of Armenia, the withdrawal of the Azerbaijani armed forces from the sovereign territories of the Republic of Armenia, the immediate release of the Armenian prisoners of war illegally held in Azerbaijan, and the preservation of the cease-fire regime.
Minister Mirzoyan strongly condemned the gross violations of international law and war crimes committed by the armed forces of Azerbaijan, in particular, the deliberate targeting of civilians and civilian infrastructure, the inhumane torture and extrajudicial killings of Armenian prisoners of war, and stressed that the culprits should be held adequately accountable, including: by applying sanctions.
During the meeting, the relations between Armenia and Azerbaijan and the settlement of the Nagorno Karabakh problem were discussed.