Եղել եւ մնում եք մեր մեծ ընտանիքի անդամը. Ալեն Սիմոնյանի շնորհավորական ուղերձը ազգային փոքրամասնությունների օրվա առթիվ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել  ՀՀ ազգային փոքրամասնությունների օրվա առթիվ:
«Հայաստանի ազգային փոքրամասնությունների հարգելի՛ քույրեր եւ եղբայրներ,
Այսօր Հայաստանի Հանրապետության ազգային փոքրամասնությունների օրն է, որը Հայաստանի Հանրապետության տոնացույցը համալրել է մեկ տարի առաջ:
Ձեր ավանդույթներով, մեր երկիրը շենացնելու պատրաստակամությամբ եւ դժվարությունները հավասարապես կիսելու սրտացավությամբ եղել եւ մնում եք մեր մեծ ընտանիքի անդամը:
Փոքրաթիվ, բայց մշակութային բազմազանությամբ մեր երկիրը հարստացնող ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչները միասին ապրելու եւ համերաշխության լավագույն օրինակն են:
Շնորհավորանքներ եւ բարեմաղթանքներ Հայաստանն իրենց հայրենիքը համարող եւ սիրող մեր այլազգի քույրերին եւ եղբայրներին: Մենք գնահատում եւ հիշում ենք ձեր պապերի, զավակների սխրանքներն ու անձնազոհությունը, միշտ ձեր կողքին ենք, դրանում կասկած լինել չի կարող»:

You were, and you are, a member of our big family. Alen Simonyan's congratulatory message on the Day of National Minorities
The President of the RA National Assembly, Alen Simonyan, sent a congratulatory message on the occasion of the RA National Minorities Day.
"Dear brothers and sisters of the national minorities of Armenia,
Today is the Day of National Minorities of the Republic of Armenia, which was added to the calendar of the Republic of Armenia a year ago.
With your traditions, willingness to build our country, and compassion to share difficulties equally, you have been and remain a member of our big family.
The representatives of national minorities, who are small in number but enrich our country with cultural diversity, are the best example of living together and solidarity.
Congratulations and best wishes to our sisters and brothers of other nations who consider and love Armenia as their homeland. We appreciate and remember the feats and self-sacrifice of your grandfathers and children; we are always by your side; there can be no doubt about that."