«ՀՀ անվտանգությունն ապահովելու համար բոլոր ուղղություններով ակտիվ աշխատում ենք»․ վարչապետ
Պետք է արձանագրել, որ սահմանին իրավիճակը կայուն լարված է։ Այս մասին Հանրային հեռուստաընկերության եթերում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Հաշվի առնելով Ադրբեջանի ագրեսիվ և ռազմատենչ հռետորաբանությունը՝ նոր սադրանքները բացառված չեն»,- նշեց վարչապետը։
Անդրադառնալով հարցին, թե ինչո՞ւ չեն հրապարակվում սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքով զոհված զինծառայողների անունները, վարչապետը նշեց․
«44-օրյա պատերազմի փորձը հաշվի առնելով՝ եկել ենք այն եզրակացության, որ ճիշտ է զոհվածների անուններն ինստիտուցիոնալ նախատեսված մեխանիզմով հրապարակելը։ Զոհերի անունների ցանկը չհրապարակելը չի նշանակում, որ դա գաղտնիք է»,- ասաց վարչապետը և հավելեց, որ թյուրիմացություններից խուսափելու համար կհրապարակվեն այն անունները, որոնք դե յուրե հաստատվել են։
ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի դիտարկմանը, թե բանակցային գործընթացներից տեղյակ է միայն բանակցողը, Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ բանակցային գործընթացի մասին տեղյակ են բավականին լայն շրջանակներ՝ խորհրդարանական «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը, Անվտանգության խորհուրդը, ԼՂ նախագահը։
«Ռոբերտ Քոչարյանը և Սերժ Սարգսյանը հրաժարվել են այդ տեղեկատվությունն ստանալ։ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ուժը ևս, ըստ էության, հրաժարվել է»,- ասաց վարչապետը։
Հայաստանի անվտանգությունն ապահովելու համար անհրաժեշտ բոլոր ուղղություններով ակտիվ աշխատում ենք՝ ասաց վարչապետը։
«Ֆրանսիայի ՊՆ կողմից ուղարկվող առաքելությունը տեղում պետք է գնահատի անվտանգային իրավիճակը՝ հետագա վերլուծության համար։ Միջազգային դիտորդական առաքելության մասին խոսելիս նկատի ունենք մշտական կամ երկարաժամկետ դիտորդական առաքելության մեխանիզմը, որի կարևորագույն նպատակներից մեկն իրադրության վերաբերյալ անաչառ տեղեկատվության փոխանցումն է միջազգային համապատասխան կառույցներին, որից հետո կբխեն գործողություններ»,- ասաց Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ խաղաղությունն անհրաժեշտություն է, որի հետևից պետք է գնալ։ Որքան սուր է վիճակն, այնքան սուր է խաղաղության անհրաժեշտությունը։ Պետք է այնպես անել, որ խաղաղությունը տարածաշրջանի համար դառնա ընդհանուր շահ։

"We are actively working in all directions to ensure the security of Armenia." the prime minister
On the air of the Public Television Company, RA Prime Minister Nikol Pashinyan said that it should be noted that the situation at the border is constantly tense.
"Taking into account the aggressive and belligerent rhetoric of Azerbaijan, new provocations are not excluded," the prime minister said.
Turning to the question of why the names of the service members who died as a result of Azerbaijan's aggression on September 13 are not published, the Prime Minister said:
"Taking into account the experience of the 44-day war, we have concluded that it is correct to publish the victims' names through the institutionally planned mechanism. Not publishing the list of names of the victims does not mean that it is a secret," said the Prime Minister and added that to avoid misunderstandings, the names that have been confirmed will be published.
To the observation of Levon Ter-Petrosyan, the first president of RA, that only the negotiator is aware of the negotiation process, Nikol Pashinyan said that quite a wide range of people are aware of the negotiation process: the parliamentary "Civil Contract" faction, the Security Council, the Nagorno-Karabakh President.
"Robert Kocharyan and Serzh Sargsyan refused to receive this information. Levon Ter-Petrosyan's power has also, in fact, given up," said the Prime Minister.
We are actively working in all directions necessary to ensure the security of Armenia, said the Prime Minister.
"The mission sent by the French Ministry of Defense must assess the security situation on the spot for further analysis. When we talk about the international observation mission, we mean the mechanism of a permanent or long-term observation mission, one of the most important goals of which is the transfer of unbiased information about the situation to the relevant international structures, after which actions will be taken," said Pashinyan.
According to him, peace is a necessity that must be pursued. The more acute the situation, the more sensitive the need for peace. It is necessary to ensure peace that becomes a common interest for the region.