Ռուսաստանը որևէ կերպ չի ցանկանում մոնոպոլիայից զրկվել
Կառավարության երեկվա նիստում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց հայ-ադրբեջանական սահմանին միջազգային դիտորդական առաքելության տեղակայման անհրաժեշտության մասին, իսկ արդեն այսօր ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարեց, որ քննարկվում է ՀԱՊԿ դիտորդներ տեղակայելու հնարավորությունը։
Քաղաքագետ Դավիթ Ստեփանյանը Radar Armenia-ի հետ զրույցում անդրադառնալով այս երկու հայտարարություններին նշեց. «Լավրովի հայտարարությունը խոսում է այն մասին, որ Ռուսաստանը որևէ կերպ չի ցանկանում հայ-ադրբեջանական հարաբերությունները կարգավորելու կամ չկարգավորելու մոնոպոլիայից զրկվել»:
Նրա կարծիքով՝ Ռուսաստանը ՀԱՊԿ դիտորդական առաքելությունով փորձում է փոխարինել իրական դիտորդական առաքելությունը. «Ռուսաստանը որևէ կերպ շահագրգռված չէ, որպեսզի հայ-ադրբեջանական սահմանին հայտնվեն արտասահմանից եկած մարդիկ՝ այդ թվում նաև զինվորականներ»։
Ըստ Ստեփանյանի՝ պետք է հասկանանք, որ Հայաստանի համար այնքան էլ ձեռնտու չէ, որ սահմանին տեղակայվեն ռուսներ, ղազախներ կամ ղրղզներ. նման սցենարի դեպքում շարունակվելու է այն ինչ տեղի է ունենում այսօր. «Ադրբեջանը շարունակելու է կրակել, ՀԱՊԿ-ը շարունակելու է անատամ վերաբերմունք ցույց տալ։ Եվ շարունակելու է հայտարարություններ անել, որոնք ուղղված են լինելու երկու կողմին։Եվ մենք հստակ արձագանք չենք ստանալու»։
Ստեփանյանի համոզմամբ, Հայաստանի շահերից է բխում, որ դիտորդները լինեն ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդից կամ էլ ԵԱՀԿ անդամ երկրներից։

Russia does not want to lose its monopoly in any way.
At yesterday's government session, RA Prime Minister Nikol Pashinyan announced the need to deploy an international observation mission on the Armenian-Azerbaijani border, and today Russian Foreign Minister Sergey Lavrov announced that the possibility of deploying CSTO observers is being discussed.
Commenting on these two statements, political scientist Davit Stepanyan mentioned in a conversation with Radar Armenia. "Lavrov's statement shows that Russia does not want to lose its monopoly on regulating or not regulating Armenian-Azerbaijani relations."
In his opinion, Russia is trying to replace the real observation mission with the CSTO observation mission. "Russia is not in any way interested in the arrival of people from abroad, including military personnel, at the Armenian-Azerbaijani border."
According to Stepanyan, we must understand that it is not very beneficial for Armenia to have Russians, Kazakhs, or Kyrgyz deployed on the border. In such a scenario, what is happening today will continue. "Azerbaijan will continue to shoot; the CSTO will continue to show a toothless attitude. And he will continue to make statements aimed at both sides. And we will not get a clear response."
According to Stepanyan, it is in Armenia's interest that the observers be from the UN Security Council or the OSCE member states.