Ռուսաստանը որևէ կերպ չի ցանկանում մոնոպոլիայից զրկվել
Կառավարության երեկվա նիստում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց հայ-ադրբեջանական սահմանին միջազգային դիտորդական առաքելության տեղակայման անհրաժեշտության մասին, իսկ արդեն այսօր ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարեց, որ քննարկվում է ՀԱՊԿ դիտորդներ տեղակայելու հնարավորությունը։
Քաղաքագետ Դավիթ Ստեփանյանը Radar Armenia-ի հետ զրույցում անդրադառնալով այս երկու հայտարարություններին նշեց. «Լավրովի հայտարարությունը խոսում է այն մասին, որ Ռուսաստանը որևէ կերպ չի ցանկանում հայ-ադրբեջանական հարաբերությունները կարգավորելու կամ չկարգավորելու մոնոպոլիայից զրկվել»:
Նրա կարծիքով՝ Ռուսաստանը ՀԱՊԿ դիտորդական առաքելությունով փորձում է փոխարինել իրական դիտորդական առաքելությունը. «Ռուսաստանը որևէ կերպ շահագրգռված չէ, որպեսզի հայ-ադրբեջանական սահմանին հայտնվեն արտասահմանից եկած մարդիկ՝ այդ թվում նաև զինվորականներ»։
Ըստ Ստեփանյանի՝ պետք է հասկանանք, որ Հայաստանի համար այնքան էլ ձեռնտու չէ, որ սահմանին տեղակայվեն ռուսներ, ղազախներ կամ ղրղզներ. նման սցենարի դեպքում շարունակվելու է այն ինչ տեղի է ունենում այսօր. «Ադրբեջանը շարունակելու է կրակել, ՀԱՊԿ-ը շարունակելու է անատամ վերաբերմունք ցույց տալ։ Եվ շարունակելու է հայտարարություններ անել, որոնք ուղղված են լինելու երկու կողմին։Եվ մենք հստակ արձագանք չենք ստանալու»։
Ստեփանյանի համոզմամբ, Հայաստանի շահերից է բխում, որ դիտորդները լինեն ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդից կամ էլ ԵԱՀԿ անդամ երկրներից։

Россия ни в коем случае не хочет терять свою монополию
На вчерашнем заседании правительства премьер-министр РА Никол Пашинян заявил о необходимости размещения международной наблюдательной миссии на армяно-азербайджанской границе , а сегодня министр иностранных дел России Сергей Лавров сообщил , что обсуждается возможность размещения наблюдателей ОДКБ.
Комментируя эти два заявления, в беседе с Radar Armenia упомянул политолог Давид Степанян . Заявление Лаврова показывает, что Россия не хочет терять свою монополию на регулирование или неурегулирование армяно-азербайджанских отношений ».
По его мнению, Россия пытается заменить настоящую наблюдательную миссию наблюдательной миссией ОДКБ. « Россия никоим образом не заинтересована в прибытии людей из-за рубежа, в том числе военнослужащих, на армяно-азербайджанскую границу ».
По словам Степаняна, мы должны понимать, что Армении не очень выгодно иметь русских, казахов или кыргызов на границе, при таком сценарии то, что происходит сегодня, будет продолжаться. « Азербайджан будет продолжать стрелять, ОДКБ продолжит проявлять беззубость и будет продолжать делать заявления, направленные в обе стороны. И мы не получим внятного ответа ».
По словам Степаняна, в интересах Армении, чтобы наблюдатели были от Совета безопасности ООН или стран-участниц ОБСЕ.