Կարևորվել է միջազգային հանրության հասցեական արձագանքն Ադրբեջանի ագրեսիայի ուղղությամբ
Սեպտեմբերի 29-ին Երևանում տեղի են ունեցել քաղաքական խորհրդակցություններ Հայաստանի Հանրապետության և Չեխիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունների միջև: Հայկական պատվիրակությունը ներկայացնում էր ԱԳՆ Եվրոպայի վարչության պետ Արա Մարգարյանը, չեխականը՝ ԱԳՆ Արևելյան Եվրոպայի վարչության պետ էվա Դվորժակովան:
Խորհրդակցությունների ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են հայ-չեխական երկկողմ օրակարգի հարցերին առնչվող լայն շրջանակ։ Կողմերը գոհունակությամբ ընդգծել են առկա քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը և այն պահպանելու անհրաժեշտությունը։
Անդրադարձ է կատարվել միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում փոխգործակցությանը, ինչպես նաև՝ Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններին ԵՄ-ում չեխական նախագահության համատեքստում։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի մի շարք հարցերի շուրջ։ Արա Մարգարյանը զրուցակցին է ներկայացրել ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված վերջին ագրեսիան՝ կարևորելով միջազգային հանրության հասցեական արձագանքը՝ Հայաստանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության դեմ ադրբեջանական ոտնձգությունների դատապարտման ուղղությամբ:

The response of the international community to Azerbaijan's aggression was highlighted
Political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Armenia and the Czech Republic took place in Yerevan on September 29. The Armenian delegation was represented by Ara Margaryan, the head of the European Department of the MFA, and Eva Dvorzhakova, the head of the Eastern European Department of the Czech Ministry of Foreign Affairs.
During the consultations, the interlocutors discussed various issues related to the Armenian-Czech bilateral agenda. The parties emphasized with satisfaction the high level of the existing political dialogue and the need to maintain it.
Reference was made to interaction within the framework of international organizations and Armenia-EU relations in the context of the Czech presidency in the EU.
The parties exchanged ideas on regional and international agenda issues of mutual interest. Ara Margaryan presented to the interlocutor the latest aggression unleashed by Azerbaijan against the sovereign territory of Armenia, emphasizing the direct response of the international community in the direction of condemning Azerbaijani encroachments against Armenia's sovereignty and territorial integrity.