Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում ներկայացրեց այն երեք հիմնական ռազմավարական ուղղությունները, որով պետք է Հայաստանը շարժվի։
Նրա խոսքով. «Առաջինը՝ մենք պետք է բոլոր ջանքերը գործադրենք Հայաստանի շուրջ տևական խաղաղություն ու կայնություն հաստատելու ուղղությամբ, երկրորդը՝ մենք հետևողականորեն պետք է շարունակենք կրթության ոլորտում մեր բարեփոխումները ու կրթության ոլորտում մեզ պետք են խոշոր պետական ներդրումներ, երրորդը՝ Հայաստանի զինված ուժերի, բանակի հետևողական բարեփոխումները։ Այս երեք օրակարգային առաջնահերությունները պետք է դառնան այն լոկոմոտիվը, որով մենք պետք է առաջնորդենք մեր երկիրը այս համաշխարհային փոթորիկի մեջ»։
Ըստ Նիկոլ Փաշինյանի՝ աշխարհն այսօր բոլորի աչքի առաջ փլուզվում է ու սրանում, ըստ նրա, ոչ մի չափազանցություն չկա. «Այսօր ես կասեմ, որ, գոնե, Եվրասիական տարածաշրջանում չկա մի երկիր, որ այս ցնցումից հարվածի իր բաժինը չի ստանալու, ու մենք այս փլուզման գործընթացի մեջ պետք է լինենք կրկնակի ճկուն, կրկնակի ինտելեկտուալ, կրկնակի դիմադրողական, որ կարողանանք մեր երկիրը, այս փոթորկված օվկիանոսի միջով անցկացնելով, հասցնենք խաղաղ նավահանգիստ, իսկ սրա համար մեզ պետք է հատուկ կամք, հատուկ իմաստնություն, հատուկ աշխատասիրություն, հատուկ հետևողականություն»։

In the region, there is no single country where the shock will not hit. prime minister
At the government meeting, Prime Minister Nikol Pashinyan presented the three main strategic directions in which Armenia should move.
He states, "Firstly, we must make all efforts to establish lasting peace and stability around Armenia. Secondly, we must consistently continue our reforms in education, and we need large state investments in the field of education; thirdly, consistent reforms of the armed forces of Armenia. These three agenda priorities must become the locomotive we must lead our country through this global storm."
According to Nikol Pashinyan, today, the world is collapsing before everyone's eyes, and, according to him, there is no exaggeration. "Today, I will say that, at least, there is no country in the Eurasian region that this shock will not hit, and we must be doubly flexible, doubly intellectual, doubly resistant in this collapse process to be able to protect our country, this stormy ocean passing through, let's get to a peaceful harbor, and for this, we need a special will, special wisdom, special hard work, special consistency."