ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Հունաստանի պաշտոնակցի հետ համատեղ ասուլիսում անդրադարձել է ԼՂ հակամարտությանը։
Միրզոյանը հիշեցրել է, որ երկու տարի առաջ այս օրը Ադրբեջանը լայնածավալ ագրեսիա սանձազերծեց Լեռնային Ղարաբաղի և նրա ժողովրդի դեմ:
Նախարարի խոսքով. «2 տարի անց հիմնախնդիրը մնում է չլուծված, քանի որ չեն կարգավորվել հակամարտության հիմքում ընկած խնդիրները:
Ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ շեշտել, որ, որպես միջազգային հանրության պատասխանատու անդամ, մենք մերժում ենք ուժի կիրառման և ուժի կիրառման սպառնալիքի միջոցով խնդիրները լուծելու մոտեցումը և վերահաստատում ենք մեր հանձնառությունը՝ խաղաղ բանակցությունների միջոցով տարածաշրջանում հաստատելու խաղաղություն և կայունություն»։
Միրզոյանը նաև տեղեկացրել է, որ Հունաստանի ԱԳ նախարարին է ներկայացրել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի դեմ ադրբեջանական վերջին ագրեսիայի հետևանքները: Ըստ Արարատ Միրզոյանի. «Մենք կարևորում ենք կայունության և խաղաղության դեմ ուղղված Ադրբեջանի առավելապաշտական և հանցագործ նկրտումներին միջազգային հանրության կողմից հասցեական և համարժեք արձագանքը: Ոչ համարժեք, ագրեսորի և ագրեսիայի թիրախի միջև հավասարություն դնող արձագանքները բերում են նոր հանցագործությունների»։
Միրզոյանը պնդել է, որ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքները պետք է վերացվեն. «Առաջին հերթին ադրբեջանական ԶՈՒ-ն պետք է դուրս գա ՀՀ ինքնիշխան տարածքից, հայ ռազմագերիները պետք է վերադարձվեն, և հրադադարի ռեժիմը պետք է լիակատար պահպանվի:
Միաժամանակ միջազգային հանրությունը հստակ գործողությունների ու մեխանիզմների միջոցով պետք է կանխարգելի Ադրբեջանի արկածախնդիր քայլերն ու հավանական նոր ագրեսիաները»։

The NK problem remains unresolved
RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan addressed the Nagorno-Karabakh conflict at a joint press conference with his Greek counterpart.
Mirzoyan reminded me that on this day, Azerbaijan unleashed large-scale aggression against Nagorno Karabakh and its people two years ago.
According to the minister. "After two years, the problem remains unresolved because the conflict's issues have not been settled.
I want to emphasize once again that, as responsible members of the international community, we reject the approach of solving problems through the use of force and the threat of force and reaffirm our commitment to establish peace and stability in the region through peaceful negotiations."
Mirzoyan also informed that he presented the consequences of the latest Azerbaijani aggression against the sovereign territory of the Republic of Armenia to the Greek Foreign Minister. According to Ararat Mirzoyan. "We value the appropriate and adequate response of the international community to the passionate and criminal aspirations of Azerbaijan against stability and peace. Inadequate, equating responses between the aggressor and the target of aggression lead to new crimes."
Mirzoyan insisted that the consequences of Azerbaijani aggression should be eliminated. "First of all, the Azerbaijani armed forces must leave the sovereign territory of the Republic of Armenia, the Armenian prisoners of war must be returned, and the ceasefire regime must be fully preserved.
At the same time, the international community should prevent Azerbaijan's adventurous steps and possible new aggressions through clear actions and mechanisms.