Այսօր 44-օրյա պատերազմի երկրորդ տարելիցն է
Այսօր լրանում է 44-օրյա աղետալի պատերազմի երկրորդ տարելիցը։ 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին առավոտյան 7:10-ին, Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի ուղղությամբ հարձակում սկսեց: Հայաստանում և Արցախում հայտարարվեց ռազմական դրություն և զորահավաք:
44 օր շարքային զինվորից մինչև հրամանատար, պայմանագրայինից` կամավորական կենաց ու մահու պայքար մղեցին՝ պաշտպանելու հայրենի հողը:
Արցախի դեմ ագրեսիան ուղեկցվեց ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից միջազգային նորմերի բազմաթիվ կոպիտ խախտումներով:
Նոյեմբերի 9-ի երեկոյան հայտնի դարձավ՝ Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները հայտարարություն են ստորագրել կրակի դադարեցման մասին, որից հետո ԼՂ-ում տեղակայվել են ռուսաստանցի խաղաղապահներ։
Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմի հետևանքով Արցախի Հանրապետությունում և ՀՀ-ում զոհված զինծառայողների ու քաղաքացիական անձանց ընդհանուր թիվը 3825 է։

Сегодня вторая годовщина 44-дневной войны
Сегодня исполняется вторая годовщина катастрофической 44-дневной войны. 27 сентября 2020г. в 7:10 утра Азербайджан начал наступление на Нагорный Карабах. В Армении и Арцахе было объявлено военное положение и военная мобилизация.
44 дня, от рядовых до командиров, от контрактников до добровольцев, боролись не на жизнь, а на смерть, защищая родную землю.
Агрессия против Арцаха сопровождалась многочисленными грубыми нарушениями международных норм со стороны азербайджанских вооруженных сил.
Вечером 9 ноября стало известно, что лидеры России, Армении и Азербайджана подписали заявление о прекращении огня, после чего в Нагорный Карабах были введены российские миротворцы.
В результате развязанной Азербайджаном агрессивной войны общее число погибших военнослужащих и гражданских лиц в Республике Арцах и Республике Армения составило 3825 человек.