Այսօր 44-օրյա պատերազմի երկրորդ տարելիցն է
Այսօր լրանում է 44-օրյա աղետալի պատերազմի երկրորդ տարելիցը։ 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին առավոտյան 7:10-ին, Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի ուղղությամբ հարձակում սկսեց: Հայաստանում և Արցախում հայտարարվեց ռազմական դրություն և զորահավաք:
44 օր շարքային զինվորից մինչև հրամանատար, պայմանագրայինից` կամավորական կենաց ու մահու պայքար մղեցին՝ պաշտպանելու հայրենի հողը:
Արցախի դեմ ագրեսիան ուղեկցվեց ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից միջազգային նորմերի բազմաթիվ կոպիտ խախտումներով:
Նոյեմբերի 9-ի երեկոյան հայտնի դարձավ՝ Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները հայտարարություն են ստորագրել կրակի դադարեցման մասին, որից հետո ԼՂ-ում տեղակայվել են ռուսաստանցի խաղաղապահներ։
Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմի հետևանքով Արցախի Հանրապետությունում և ՀՀ-ում զոհված զինծառայողների ու քաղաքացիական անձանց ընդհանուր թիվը 3825 է։

Today is the second anniversary of the 44-day war
Today marks the second anniversary of the disastrous 44-day war. 2020 At 7:10 am on September 27, Azerbaijan launched an attack on Nagorno Karabakh. Martial law and military mobilization were announced in Armenia and Artsakh.
For 44 days, from ordinary soldiers to commanders, contractors to volunteers, they fought life and death to protect their native land.
The aggression against Artsakh was accompanied by numerous gross violations of international norms by the Azerbaijani armed forces.
On November 9, it became known that the leaders of Russia, Armenia, and Azerbaijan signed a statement on the cessation of fire, after which Russian peacekeepers were deployed in Nagorno-Karabakh.
As a result of the aggressive war unleashed by Azerbaijan, the total number of service members and civilians who died in the Republic of Artsakh and the Republic of Armenia is 3825.