Ադրբեջանական ագրեսիան ի ցույց է դնում Բաքվի՝ հեռուն գնացող ագրեսիվ ու ծավալապաշտական նկրտումները
Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը և Արցախի Հանրապետության ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը երկու տասնյակ ֆրանսիական խոշոր լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների առջև հանդես են եկել մամուլի համատեղ ասուլիսով՝ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի և դրանից երկու տարի անց՝ ընթացիկ տարվա սեպտեմբերի 13-ին Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի դեմ Ադրբեջանի լայնածավալ հարձակման ու պատերազմական հանցագործությունների մասին ահազանգելու և միջազգային հանրության արդյունավետ հակազդեցության միջոցով Բաքվի զավթողական հավակնություններն ու հայ ժողովրդի դեմ էթնիկ նոր զտումները զսպելու անհրաժեշտությունն ընդգծելու նպատակով։ Այս մասին հայտնում է Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանությունը։
Դեսպան Տոլմաջյանն իր խոսքում, մասնավորապես, շեշտել է, որ ադրբեջանական վերջին ագրեսիան ի ցույց է դնում Բաքվի՝ հեռուն գնացող ագրեսիվ ու ծավալապաշտական նկրտումները։ Դեսպանը լրագրողների ուշադրությունն է հրավիրել Ադրբեջանի կողմից երկու տարի ի վեր միջազգային իրավունքի և 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունների կոպտագույն խախտումների, այդ թվում՝ հայ ռազմագերիներին և քաղաքացիական անձանց ապօրինաբար անազատության մեջ պահելու, ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց հանդեպ խոշտանգումներ և անմարդկային վերաբերմունք կիրառելու փաստագրված տվյալների, ինչպես նաև հայկական մշակութային ժառանգության ու քաղաքակրթական հետքերի ոչնչացման պետական քաղաքականության վրա։
Այդ ամենի համատեքստում ՀՀ դեսպանը հորդորել է միջազգային հանրությանը վճռական և հստակ արձագանք տալ Ադրբեջանի ագրեսիան կասեցնելու համար՝ այդ թվում ընդգծելով նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության վերադարձի հրամայականը բանակցային գործընթաց՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման նպատակով։

The RA Embassy in France reports that RA Ambassador to France Hasmik Tolmajyan and the representative of the Republic of Artsakh Hovhannes Gevorgyan held a joint press conference in front of two dozen representatives of major French media on Azerbaijan's military aggression against Nagorno Karabakh, and two years after that, on September 13 of this year, Azerbaijan's large-scale aggression against the sovereign territory of the Republic of Armenia. To raise the alarm about the attack and war crimes and to emphasize the need to curb Baku's aggressive ambitions and new ethnic cleansing against the Armenian people through effective international community opposition.
In her speech, Ambassador Tolmajyan emphasized, in particular, that the latest Azerbaijani aggression demonstrates Baku's far-reaching aggressive and expansionist ambitions. The ambassador drew the attention of the journalists to the gross violations of international law and obligations assumed by the tripartite declaration of November 9, 2020, by Azerbaijan, including the illegal detention of Armenian prisoners of war and civilians, torture, and inhumane treatment of prisoners of war and civilians. On documented data, as well as on the state policy of destruction of Armenian cultural heritage and civilizational traces.
In the context of all that, the RA ambassador urged the international community to give a decisive and precise response to stop Azerbaijan's aggression, including emphasizing the imperative of returning the OSCE Minsk Group co-chairmanship to the negotiation process for the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict.