Ադրբեջանի վարած ագրեսիվ քաղաքականությունն ուղղված է տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու ջանքերի խաթարմանը
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը Մոսկվայում մասնակցել է ԱՊՀ տնտեսական խորհրդի հերթական նիստին: Նիստի շրջանակներում փոխվարչապետը հանդես է եկել ելույթով, որում մասնավորապես ասել է.
«Հարգելի Սերիկ Մակաշևի,
Հարգելի Սերգեյ Նիկոլայի,
Մինչ նկատվող տնտեսական ցնցումների պայմաններում մենք ԱՊՀ շրջանակներում ընդունում ենք փաստաթղթեր ի հայտ եկող խնդիրներին արձագանքելու միջոցների վերաբերյալ, մշակում ենք մեթոդներ՝ ուղղված մեր պետությունների քաղաքացիների բարեկեցության վրա ներկայիս տնտեսական իրավիճակի ազդեցության մեղմմանը, ԱՊՀ մասնակից մի երկիր ոչնչնով չհրահրված և բացարձակապես անօրինական լայնածավալ ագրեսիա է սկսել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ:
Ինչպես արդեն գիտեք, 2022 թվականի սեպտեմբերի 12-ի լույս 13-ի գիշերը Ադրբեջանի զինված ուժերը հարձակվել են Հայաստանի Հանրապետության արևելյան և հարավարևելյան հատվածների վրա՝ փաստացի ուղղակիորեն ոտնձգություն կատարելով Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության դեմ։
Ագրեսիան իրականացվել է հրետանու, ականանետների և անօդաչու թռչող սարքերի կիրառմամբ, ի դեպ գնդակոծվել են ոչ միայն Հայաստանի մարտական դիրքերը, այլև քաղաքացիական ենթակառուցվածքները Գեղարքունիքի, Վայոց ձորի և Սյունիքի մարզերի Սոթք, Վարդենիս, Ջերմուկ, Գորիս, Կապան, Արտանիշ և Իշխանասար բնակավայրերի ուղղությամբ։ Առկա են ապացույցներ ադրբեջանցիների կողմից խոշտանգումների ենթարկելու, անդամահատելու, գերեվարված հայ զինծառայողներին ապօրինի կերպով կյանքից զրկելու դեպքերի վերաբերյալ: Ագրեսիայի հետևանքով զոհվածների և անհետ կորածների թիվը հասնում է 207-ի, այդ թվում՝ քաղաքացիական անձինք:
Մասամբ կամ ամբողջությամբ ավերվել է 192 բնակելի տուն, ինչպես նաև հյուրանոցներ, դպրոցներ, բուժհաստատություն և այլ քաղաքացիական օբյեկտներ։ Դեռևս 2022 թվականի սեպտեմբերի 2-ից ադրբեջանական կողմը սկսեց կեղծ լուրեր տարածել հայկական կողմից հրադադարի ենթադրյալ խախտումների վերաբերյալ անհիմն մեղադրանքներով՝ հստակ նպատակ ունենալով ապահովել բարենպաստ տեղեկատվական հիմք իրենց նվաճողական նկրտումների իրականացման համար։
Մենք պարբերաբար տեղեկություններ ենք ստացել և շարունակում ենք ստանալ Թուրքիայից Ադրբեջան ռազմական նշանակության օդային փոխադրումների վերաբերյալ։ Սեպտեմբերի 5-9-ը Թուրքիայի և Ադրբեջանի ռազմաօդային ուժերը համատեղ վարժանքներ են անցկացրել, որոնց հայտարարված խնդիրն էր ոչնչացնել պայմանական հակառակորդի օդային և ցամաքային թիրախները։
Անընդունելի են ադրբեջանական կողմի հորինված մեղադրանքները Հայաստանի կողմից որևէ գործընթաց, աշխատանքներ կամ բանակցություններ ձգձգելու վերաբերյալ։ Հայաստանը ժամանակին և մանրամասնորեն կատարել է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, հունվարի 11-ի և 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ի հայտարարությունների բոլոր դրույթները և բանակցությունները վարել է կառուցողական հունով։
Ադրբեջանի վարած ագրեսիվ քաղաքականությունը՝ հաշվի առնելով Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակը, ուղղված է տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու ջանքերի խաթարմանը։
ՀՀ միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների խախտմամբ Ադրբեջանի ագրեսիան Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ նպատակ ունի նաև խաթարել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի և Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի աշխատանքները:
Այն պնդումը, որ Ադրբեջանն իրավունք ունի օկուպացնել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքը միայն այն պատճառով, որ սահմանազատված սահման չկա, բացարձակապես անհիմն է։
Հայաստանի Հանրապետությունը, հաշվի առնելով իրավիճակի լրջությունը, որոշել է դիմել ՀԱՊԿ-ին և ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին։ Ակնկալում ենք, որ արդյունավետ միջոցներ կձեռնարկվեն առաջին հերթին ՀԱՊԿ-ի կողմից։
Մենք պահանջում ենք, որ Ադրբեջանը անհապաղ ձեռնարկի բոլոր անհրաժեշտ միջոցներն ու գործողությունները՝ ուղղված ամբողջական հրադադարի հաստատմանը, իրենց զինված ուժերի կազմավորումները ելման դիրքեր վերադարձնելուն և հայ ռազմագերիներին անհապաղ ազատ արձակելուն: Շնորհակալություն ուշադրության համար»:

Azerbaijan's aggressive policy is aimed at disrupting efforts to establish peace in the region
Deputy Prime Minister Mher Grigoryan participated in the regular session of the CIS Economic Council in Moscow. Within the framework of the session, the Deputy Prime Minister made a speech in which he specifically said:
"Dear Comrade Makashevi,
Dear Sergey Nikolay,
While in the conditions of observed economic shocks, we are adopting documents within the framework of the CIS on the means of responding to emerging problems and developing methods aimed at mitigating the impact of the current economic situation on the well-being of the citizens of our states, a CIS participating country has launched an unprovoked and illegal large-scale aggression against the Republic of Armenia. Over sovereign territory.
As you already know, on the night of September 12-13, 2022, the armed forces of Azerbaijan attacked the eastern and southeastern parts of the Republic of Armenia, directly encroaching on the territorial integrity of the Republic of Armenia.
The aggression was carried out with the use of artillery, mortars, and drones; by the way, not only the military positions of Armenia were shelled, but also civil infrastructures in the direction of Sock, Vardenis, Jermuk, Goris, Kapan, Artanish, and Ishkhanasar settlements of Gegharkunik, Vayots Dzor and Syunik marzes. There is evidence of Azerbaijanis torturing, mutilating, and illegally killing captured Armenian service members. The number of people killed and missing due to the aggression reached 207, including civilians.
One hundred ninety-two residential houses, hotels, schools, medical facilities, and other civil facilities were partially or destroyed. As early as September 2, 2022, the Azerbaijani side began to spread false news with groundless accusations about alleged ceasefire violations by the Armenian side, with the explicit aim of providing a good information base for the realization of their conquest ambitions.
We have regularly received and continue to receive information regarding military air transportation from Turkey to Azerbaijan. On September 5-9, the Air Forces of Turkey and Azerbaijan conducted joint exercises, the declared task of which was to destroy the air and land targets of the conventional enemy.
The invented accusations of the Azerbaijani side regarding delaying any process works or negotiations by Armenia are unacceptable. Armenia fulfilled all the provisions of the statements of November 9, 2020, January 11, and November 26, 2021, in a timely and detailed manner and constructively conducted the negotiations.
The aggressive policy pursued by Azerbaijan, taking into account the situation created around Ukraine, is aimed at disrupting the efforts to establish peace in the region.
Azerbaijan's aggression towards the sovereign territory of the Republic of Armenia by violating the internationally recognized borders of the Republic of Armenia also aims to undermine the work of the Commission on the Demarcation of the State Border and Border Security between Armenia and Azerbaijan and the State Commission on the Demarcation of the State Border between Azerbaijan and Armenia.
The claim that Azerbaijan has the right to occupy the sovereign territory of the Republic of Armenia only because there is no demarcated border is entirely unfounded.
Considering the seriousness of the situation, the Republic of Armenia has decided to appeal to the CSTO and the UN Security Council. We expect that adequate measures will be taken first by CSTO.
We demand that Azerbaijan immediately take all necessary measures and actions to establish a complete ceasefire, return their armed forces to their starting positions and immediately release Armenian prisoners of war. Thanks for your attention":