Ադրբեջանի վարած ագրեսիվ քաղաքականությունն ուղղված է տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու ջանքերի խաթարմանը
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը Մոսկվայում մասնակցել է ԱՊՀ տնտեսական խորհրդի հերթական նիստին: Նիստի շրջանակներում փոխվարչապետը հանդես է եկել ելույթով, որում մասնավորապես ասել է.
«Հարգելի Սերիկ Մակաշևի,
Հարգելի Սերգեյ Նիկոլայի,
Մինչ նկատվող տնտեսական ցնցումների պայմաններում մենք ԱՊՀ շրջանակներում ընդունում ենք փաստաթղթեր ի հայտ եկող խնդիրներին արձագանքելու միջոցների վերաբերյալ, մշակում ենք մեթոդներ՝ ուղղված մեր պետությունների քաղաքացիների բարեկեցության վրա ներկայիս տնտեսական իրավիճակի ազդեցության մեղմմանը, ԱՊՀ մասնակից մի երկիր ոչնչնով չհրահրված և բացարձակապես անօրինական լայնածավալ ագրեսիա է սկսել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ:
Ինչպես արդեն գիտեք, 2022 թվականի սեպտեմբերի 12-ի լույս 13-ի գիշերը Ադրբեջանի զինված ուժերը հարձակվել են Հայաստանի Հանրապետության արևելյան և հարավարևելյան հատվածների վրա՝ փաստացի ուղղակիորեն ոտնձգություն կատարելով Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության դեմ։
Ագրեսիան իրականացվել է հրետանու, ականանետների և անօդաչու թռչող սարքերի կիրառմամբ, ի դեպ գնդակոծվել են ոչ միայն Հայաստանի մարտական դիրքերը, այլև քաղաքացիական ենթակառուցվածքները Գեղարքունիքի, Վայոց ձորի և Սյունիքի մարզերի Սոթք, Վարդենիս, Ջերմուկ, Գորիս, Կապան, Արտանիշ և Իշխանասար բնակավայրերի ուղղությամբ։ Առկա են ապացույցներ ադրբեջանցիների կողմից խոշտանգումների ենթարկելու, անդամահատելու, գերեվարված հայ զինծառայողներին ապօրինի կերպով կյանքից զրկելու դեպքերի վերաբերյալ: Ագրեսիայի հետևանքով զոհվածների և անհետ կորածների թիվը հասնում է 207-ի, այդ թվում՝ քաղաքացիական անձինք:
Մասամբ կամ ամբողջությամբ ավերվել է 192 բնակելի տուն, ինչպես նաև հյուրանոցներ, դպրոցներ, բուժհաստատություն և այլ քաղաքացիական օբյեկտներ։ Դեռևս 2022 թվականի սեպտեմբերի 2-ից ադրբեջանական կողմը սկսեց կեղծ լուրեր տարածել հայկական կողմից հրադադարի ենթադրյալ խախտումների վերաբերյալ անհիմն մեղադրանքներով՝ հստակ նպատակ ունենալով ապահովել բարենպաստ տեղեկատվական հիմք իրենց նվաճողական նկրտումների իրականացման համար։
Մենք պարբերաբար տեղեկություններ ենք ստացել և շարունակում ենք ստանալ Թուրքիայից Ադրբեջան ռազմական նշանակության օդային փոխադրումների վերաբերյալ։ Սեպտեմբերի 5-9-ը Թուրքիայի և Ադրբեջանի ռազմաօդային ուժերը համատեղ վարժանքներ են անցկացրել, որոնց հայտարարված խնդիրն էր ոչնչացնել պայմանական հակառակորդի օդային և ցամաքային թիրախները։
Անընդունելի են ադրբեջանական կողմի հորինված մեղադրանքները Հայաստանի կողմից որևէ գործընթաց, աշխատանքներ կամ բանակցություններ ձգձգելու վերաբերյալ։ Հայաստանը ժամանակին և մանրամասնորեն կատարել է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, հունվարի 11-ի և 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ի հայտարարությունների բոլոր դրույթները և բանակցությունները վարել է կառուցողական հունով։
Ադրբեջանի վարած ագրեսիվ քաղաքականությունը՝ հաշվի առնելով Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակը, ուղղված է տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու ջանքերի խաթարմանը։
ՀՀ միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների խախտմամբ Ադրբեջանի ագրեսիան Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ նպատակ ունի նաև խաթարել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի և Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի աշխատանքները:
Այն պնդումը, որ Ադրբեջանն իրավունք ունի օկուպացնել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքը միայն այն պատճառով, որ սահմանազատված սահման չկա, բացարձակապես անհիմն է։
Հայաստանի Հանրապետությունը, հաշվի առնելով իրավիճակի լրջությունը, որոշել է դիմել ՀԱՊԿ-ին և ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին։ Ակնկալում ենք, որ արդյունավետ միջոցներ կձեռնարկվեն առաջին հերթին ՀԱՊԿ-ի կողմից։
Մենք պահանջում ենք, որ Ադրբեջանը անհապաղ ձեռնարկի բոլոր անհրաժեշտ միջոցներն ու գործողությունները՝ ուղղված ամբողջական հրադադարի հաստատմանը, իրենց զինված ուժերի կազմավորումները ելման դիրքեր վերադարձնելուն և հայ ռազմագերիներին անհապաղ ազատ արձակելուն: Շնորհակալություն ուշադրության համար»:

Агрессивная политика Азербайджана направлена ​​на срыв усилий по установлению мира в регионе
Вице-премьер Мгер Григорян принял участие в очередном заседании Экономического совета СНГ в Москве. В рамках заседания вице-премьер выступил с речью, в которой, в частности, сказал:
"Уважаемый Серик Макашевич,
Уважаемый Сергей Николаевич,
Пока в условиях наблюдаемых экономических потрясений мы принимаем документы в рамках СНГ о способах реагирования на возникающие проблемы, разрабатываем методы, направленные на смягчение влияния сложившейся экономической ситуации на благосостояние граждан нашей государств, одна из стран-участниц СНГ начала ничем не спровоцированную и абсолютно незаконную крупномасштабную агрессию против Республики Армения на суверенной территории.
Как Вам уже известно, в ночь с 12 на 13 сентября 2022 года вооруженные силы Азербайджана атаковали восточную и юго-восточную части Республики Армения, фактически прямо посягнув на территориальную целостность Республики Армения.
Агрессия осуществлялась с применением артиллерии, минометов и беспилотников, кстати обстреливались не только военные позиции Армении, но и гражданские инфраструктуры в направлении Сотк, Варденис, Джермук, Горис, Капан, Артаниш и Ишханасар поселки Гегаркуникской, Вайоцдзорской и Сюникской областей. Есть свидетельства того, что азербайджанцы пытали, калечили и незаконно убивали пленных армянских военнослужащих. Число погибших и пропавших без вести в результате агрессии достигает 207 человек, включая мирных жителей.
Частично или полностью разрушены 192 жилых дома, а также гостиницы, школы, медицинские учреждения и другие объекты гражданского назначения. Уже 2 сентября 2022 года азербайджанская сторона начала распространять ложные новости с беспочвенными обвинениями в якобы имевших место нарушениях режима прекращения огня армянской стороной с явной целью обеспечения благоприятной информационной базы для реализации своих захватнических амбиций.
Мы регулярно получали и продолжаем получать информацию о военно-воздушных перевозках из Турции в Азербайджан. 5-9 сентября ВВС Турции и Азербайджана провели совместные учения, заявленной задачей которых было уничтожение воздушных и наземных целей условного противника.
Придуманные обвинения азербайджанской стороны в затягивании Арменией каких-либо процессов, работ или переговоров неприемлемы. Армения своевременно и детально выполнила все положения заявлений от 9 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября 2021 года и провела переговоры в конструктивном ключе.
Агрессивная политика, проводимая Азербайджаном, с учетом ситуации, создавшейся вокруг Украины, направлена ​​на срыв усилий по установлению мира в регионе.
Агрессия Азербайджана в отношении суверенной территории Республики Армения путем нарушения международно признанных границ Республики Армения также направлена ​​на подрыв работы Комиссии по демаркации государственной границы и пограничной безопасности между Арменией и Азербайджаном и Государственной комиссии по Демаркации государственной границы между Азербайджаном и Арменией.
Утверждение о том, что Азербайджан имеет право оккупировать суверенную территорию Республики Армения только потому, что нет демаркированной границы, совершенно необоснованно.
Учитывая серьезность ситуации, Республика Армения приняла решение обратиться в ОДКБ и Совет Безопасности ООН. Рассчитываем, что эффективные меры примет в первую очередь ОДКБ.
Требуем от Азербайджана немедленно принять все необходимые меры и действия, направленные на установление полного прекращения огня, возвращение своих вооруженных сил на исходные позиции и немедленное освобождение армянских военнопленных. Спасибо за внимание":