Սյունիքի մարզպետը ընդունել է Սյունիք այցելած՝ ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի թիմին
Սեպտեմբերի 22-ին Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանն ընդունել է Սյունիք այցելածy՝ ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի թիմին՝ Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի պաշտոնակատար Լիլա Փիթրս Յահիայի գլխավորությամբ։
Թիմի կազմում  էին ՀՀ-ում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցչի տեղակալ Կոնստանտին Սոկուլսկին, ՄԱԿ-ի բնակչության հիմնադրամի  հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Ծովինար Հարությունյանը, Հայասանում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչ Քրիսթինե Վայգանդը, ՄԱԿ-ի փախստականների գործակալության իրավաբանական բաժնի ղեկավար Անդրեյ Արյուպինը, Գլոբալ հաղորդակցության ղեկավար Արմինե Պետրոսյանը, նաեւ Հայաստանում Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության ներկայացուցիչ Ժիհան Թաուլիան ու ՀՀ-ում ՄԱԿ-ի տարբեր գործակալությունների աշխատակիցներ, տեխնիկական թիմի անդամներ։
Ռոբերտ Ղուկասյանը շնորհակալություն հայտնեց հյուրերին այս ծանր օրերին Սյունիք այցելելու համար՝ նշելով, որ եթե այս թիմի անդամների հետ նախկին հանդիպումներում քննարկվում ու պայմանավորվում էին զարգացման ծրագրերի մասին, ապա այժմ մարզում առաջնահերթությունները փոխվել են։
Մարզպետը միջազգային գործընկերներին ներկայացրեց Ադրբեջանի կողմից ՀՀ սուվերեն տարածքի վրա վերջին հարձակման հետեւանքով մարզում ստեղծված իրավիճակը՝ փաստելով, որ դա բոլոր  իրավունքների կոպտագույն խախտում է։ «Ու սա անպատիժ չպետք է թողնել, ուստի մենք հույս ունենք, որ միջազգային հանրությունը նաեւ ձեր միջոցով կտեղեկանա ու կարձագանքի այս ամենին, որովհետեւ  տեսնում ենք, որ անպատժելիությունը ծնում է նոր հանցագործություններ», -  ասաց Ռ․Ղուկասյանը։
Մարզպետարանում կայացած հանդիպման ընթացքում ՄԱԿ-ի տարբեր կառույցների հայաստանյան ղեկավարների հետ քննարկվել են ստեղծված իրավիճակում մարզի անվտանգությանը, խաղաղ բնակչության իրավունքներին, խոցելի խմբերի պաշտպանվածությանը ու տարբեր ինստիտուտների անխափան գործունեությանը վերաբերող հարցեր, խոսվել է կրթական գործընթացի կազմակերպման, ներքին տեղահանվածների, առողջապահական համակարգի, առաջնային բուժօգնության, պարենային անվտանգության ու այլ խնդիրների  մասին։
«Մեկ բան հստակ է՝ Սյունիքը չպետք է դատարկվի, ու սյունեցիներին աջակցելու ենք Սյունիքում», - նշել է մարզի ղեկավարը։
Նա նաեւ հավելել է, որ մարզում՝ որտեղ որ կա հնարավորություն, պետք է իրականացվեն ներկա գործընկերների հետ նախատեսած  այն ծրագրերը, որոնց վերաբերյալ նախորդ հանդիպումներում պայմանավորվածություններ կան։
ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի պաշտոնակատար Լիլա Փիթրս Յահիան հանդիպման ավարտին նշել է, որ բացի աջակցության ծրագրերից ու մարզում կոնկրետ գործունեությունից, պատրաստ են հավաքած տեղեկատվությունը, լսած առաջարկներն ու տեղում ստացած ուղերձները փոխանցել իրենց գլխամասային  գրասենյակ։

The Governor of Syunik received the team of the UN Office in Armenia that visited Syunik
On September 22, the governor of Syunik, Robert Ghukasyan, received the team of the United Nations Office in Armenia, headed by Lila Peters Yahia, the permanent acting coordinator of the United Nations in Armenia, who visited Syunik.
The team consisted of Constantin Sokolsky, Deputy Permanent Representative of UNDP in Armenia; Tsovinar Harutyunyan, Head of the Armenia Office of the United Nations Population Fund; Christine Weigand, UNICEF Representative in Armenia; Andrey Aryupin, Head of the Legal Department of the United Nations Refugee Agency, Armine Petrosyan, Head of Global Communications, as well as Jihan Taulia, representative of the World Health Organization in Armenia and employees of various UN agencies in Armenia, members of the technical team.
Robert Ghukasyan thanked the guests for visiting Syunik in these difficult days, noting that if in previous meetings with the members of this team they discussed and agreed on development plans, now the priorities in the region have changed.
The governor presented to the international partners the situation created in the region as a result of the latest attack by Azerbaijan on the sovereign territory of the Republic of Armenia, stating that it is a gross violation of all rights. "And this should not be left unpunished, so we hope that the international community will be informed and respond to all this through you because we see that impunity breeds new crimes," said R. Ghukasyan.
During the meeting held at the Marzpetaran, issues related to the region's security in the current situation, the rights of the civilian population, the protection of vulnerable groups , and the smooth operation of various institutions were discussed with the Armenian heads of various UN structures. about security and other issues.
"One thing is clear: Syunik should not be emptied, and we will support the people of Syunik in Syunik," said the head of the region.
He also added that wherever there is an opportunity in the region, the programs planned with the present partners, on which there are agreements in the previous meetings, should be implemented.
At the end of the meeting, the acting permanent coordinator of the UN, Lila Peters Yahia, noted that in addition to the support programs and specific activities in the region, they are ready to transfer the collected information, the suggestions heard and the messages received on the spot to their headquarters.