Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է ՀՀ-ում Իսպանիայի Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մարկոս Գոմես Մարտինեսին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը սեպտեմբերի 23-ին ընդունել է ՀՀ-ում Իսպանիայի Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մարկոս Գոմես Մարտինեսին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհավորել է Մարտինեսին Հայաստանի Հանրապետությունում Իսպանիայի Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպանի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ՝ մաղթելով հետագա հաջողություններ: Շնորհավորելով Իսպանիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակը՝ Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ հայ-իսպանական համագործակցությունը հիմնված է ոչ միայն երկու ժողովուրդների դարավոր կապերի, այլեւ ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ իրավունքի գերակայության հիմնարար արժեքների վրա:
Հանդիպմանը զրուցակիցները փաստել են երկկողմ փոխգործակցության ակտիվացման եւ փոխշահավետ համագործակցության նոր հեռանկարային ուղղությունների սահմանման կարեւորությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը գոհունակություն է հայտնել Հայաստանում մշտական ներկայացուցչություն բացելու՝ Իսպանիայի կառավարության որոշման կապակցությամբ:
Կողմերն անդրադարձել են սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի կողմից իրականացված ռազմական ագրեսիային եւ փխրուն հրադադարին: ՀՀ ԱԺ նախագահը կոչ է արել բոլոր միջազգային գործընկերներին, այդ թվում՝ Իսպանիային, խստորեն եւ ուղիղ դատապարտել ադրբեջանական ռազմական ագրեսիան, ՄԱԿ-ի կանոնադրությամբ ամրագրված տարածքային ամբողջականության դեմ ուժի կիրառման եւ ուժի սպառնալիքի արգելքի սկզբունքի կոպտագույն խախտումները:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Իսպանիայի դեսպանն ընդգծել է, որ Հայաստանի կենդանի եւ դինամիկ ժողովրդավարությունը լավ օրինակ է, ինչն էլ դրվելու է հետագա նախագծերի առանցքում:

Alen Simonyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of Spain to Armenia Marcos Gomez Martinez
On September 23, RA NA Speaker Alen Simonyan received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of Spain to RA Marcos Gomez Martinez.
RA NA Speaker congratulated Martinez on his appointment as Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of Spain to the Republic of Armenia, wishing him further success. Congratulating the 30th anniversary of diplomatic relations with Spain, Alen Simonyan noted that the Armenian-Spanish cooperation is based not only on the centuries-old ties between the two peoples but also on the fundamental values ​​of democracy, protection of human rights, and the rule of law.
At the meeting, the interlocutors documented the importance of activating bilateral interaction and defining new prospective directions of mutually beneficial cooperation.
The Speaker of the RA National Assembly expressed satisfaction with the decision of the Spanish government to open a permanent representation in Armenia.
The parties referred to the military aggression carried out by Azerbaijan on September 13 and the fragile ceasefire. The Speaker of the RA National Assembly called on all international partners, including Spain, to strictly and directly condemn the Azerbaijani military aggression, gross violations of the principle of the prohibition of the use of force, and the threat of force against the territorial integrity established by the UN Charter.
Expressing his gratitude for the reception, the Spanish ambassador emphasized that Armenia's living and dynamic democracy is a good example, which will be the focus of future projects.