Իրանի դիրքորոշումը հստակ է, և Հայաստանի հետ Իրանի կապը չպետք է վտանգվի
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայի 77-րդ նստաշրջանի շրջանակում հանդիպում է ունեցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի հետ:
Վարչապետը մանրամասն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ձեռնարկած լայնածավալ ագրեսիային և դրա հետևանքներին` ընդգծելով ադրբեջանական գործողությունների դատապարտման, ՀՀ սուվերեն տարածքից ադրբեջանական ստորաբաժանումների դուրսբերման ուղղությամբ միջազգային հանրության, այդ թվում` Իրանի համարժեք արձագանքի կարևորությունը: Նիկոլ Փաշինյանը գոհունակություն է հայտնել իրանական կողմի հստակ գնահատականների կապակցությամբ և կարևորել ստեղծված իրավիճակում երկկողմ սերտ փոխգործակցությունը:
Էբրահիմ Ռայիսին նշել է, որ Իրանն ուշադրությամբ հետևում է զարգացումներին և հավելել, որ տարածաշրջանում բոլոր խնդիրները պետք է լուծվեն բացառապես խաղաղ ճանապարհով: ԻԻՀ նախագահի խոսքով` պետությունների տարածքային ամբողջականության և տարածաշրջանում սահմանների փոփոխությանն անթույլատրելիության վերաբերյալ Իրանի դիրքորոշումը հստակ է և Հայաստանի հետ Իրանի կապը չպետք է վտանգվի: Էբրահիմ Ռայիսին շեշտել է, որ իր երկիրը պատրաստ է աջակցել տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը՝ հավելելով, որ Հայաստանի անվտանգության հարցը կարևոր է Իրանի համար:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել երկու պետությունների միջև տարբեր ոլորտներում համագործակցության հետագա զարգացման ու ընդլայնման շուրջ: Անդրադարձ է կատարվել նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի:

Позиция Ирана ясна, и отношения Ирана с Арменией не должны подвергаться опасности
Премьер-министр Никол Пашинян встретился с президентом Исламской Республики Иран Эбрагимом Раиси в рамках 77-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке.
Премьер-министр подробно остановился на крупномасштабной агрессии, предпринятой Азербайджаном против суверенной территории Армении, и ее последствиях, подчеркнув важность адекватной реакции международного сообщества, в том числе Ирана, на осуждение действий Азербайджана, вывод азербайджанских подразделений из суверенной территории Армении. Никол Пашинян выразил удовлетворение четкими оценками иранской стороны и подчеркнул тесное двустороннее сотрудничество в сложившейся ситуации.
Эбрагим Раиси отметил, что Иран внимательно следит за развитием событий, и добавил, что все проблемы в регионе должны решаться исключительно мирным путем. По словам президента Ирана, позиция Ирана в отношении территориальной целостности государств и недопустимости изменения границ в регионе ясна, и отношения Ирана с Арменией не должны подвергаться опасности. Эбрагим Раиси подчеркнул, что его страна готова поддержать установление мира в регионе, добавив, что для Ирана важен вопрос безопасности Армении.
Собеседники обменялись мыслями о дальнейшем развитии и расширении сотрудничества двух государств в различных сферах. Были упомянуты и другие вопросы, представляющие взаимный интерес