Մտքեր են փոխանակվել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության վերաբերյալ
Սեպտեմբերի 21-ին, Նյու Յորքում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Շվեդիայի ԱԳ նախարար Անն Լինդեի հետ։
Ներկայացնելով սեպտեմբերի 13-ից ՀՀ տարածքային ամբողջականության նկատմամբ Ադրբեջանի իրականացրած ռազմական ագրեսիայի մանրամասները՝ Հայաստանի արտգործնախարարն առանձնահատուկ կարևորել է դրա հետևանքների վերացման և միջազգային հանրության կողմից ագրեսոր երկրին հասցեական և համարժեք արձագանքի, ադրբեջանական առավելապաշտական և ագրեսիվ քաղաքականությունը զսպելու անհրաժեշտությունը: Ընդգծվել է նաև Ադրբեջանի զինված ուժերի կատարած պատերազմական հանցագործություններին, մասնավորապես` կին զինծառայողների նկատմամբ իրականացված անմարդկային վերաբերմունքի դեպքերին, համապատասխան գնահատական տալու անհրաժեշտությունը։
Կողմերն անդրադարձ են կատարել հայ-շվեդական երկկողմ հարաբերությունների օրակարգին՝ պատրաստակամություն հայտնելով գործուն քայլեր ձեռնարկել համագործակցության հետագա ընդլայնման և զարգացման ուղղությամբ։ Կարևորվել է Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման ոլորտում փոխգործակցության խորացումը։ Մտքեր են փոխանակվել նաև միջազգային հարթակներում համագործակցության, ՀՀ-ԵՄ գործընկերության վերաբերյալ:

Состоялся обмен мнениями о партнерстве РА-ЕС
21 сентября в Нью-Йорке состоялась встреча министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна с министром иностранных дел Швеции Анн Линде.
Представляя подробности военной агрессии, осуществленной Азербайджаном против территориальной целостности Республики Армения с 13 сентября, министр иностранных дел Армении подчеркнул необходимость ликвидации ее последствий и адекватного ответа международного сообщества стране агрессору и обуздать чрезмерно ретивую и агрессивную политику Азербайджана. Подчеркнута также необходимость дать соответствующую оценку военным преступлениям, совершенным вооруженными силами Азербайджана, в частности, случаям бесчеловечного обращения с женщинами-военнослужащими.
Стороны коснулись повестки армяно-шведских двусторонних отношений, выразив готовность предпринять активные шаги в направлении дальнейшего расширения и развития сотрудничества. Было подчеркнуто углубление сотрудничества в сфере укрепления демократических институтов в Армении. Состоялся также обмен мыслями о сотрудничестве на международных площадках, партнерстве РА-ЕС.