Միրզոյանն ուշադրություն է հրավիրել Ադրբեջանի կողմից միջազգային և հումանիտար իրավունքի շարունակական կոպտագույն խախտումների վրա
Սեպտեմբերի 21-ին ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի 77-րդ նստաշրջանի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Նյու Յորքում հանդիպում է ունեցել Ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի հատուկ խորհրդական Ալիս Վաիրիմու Նդերիտուի հետ։
Արարատ Միրզոյանը և Ալիս Վաիրիմու Նդերիտուն գոհունակություն են հայտնել ցեղասպանությունների կանխարգելման օրակարգի առաջմղման, այլատյացության և խտրականության դեմ պայքարի գործում ձևավորված սերտ համագործակցության կապակցությամբ։ Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է հատուկ խորհրդականի մանդատի կարևորությունն ու պատրաստակամություն հայտնել դրա ներքո շարունակելու արդյունավետ փոխգործակցությունը։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների կանխարգելման գործում բարձր տեխնոլոգիաների դերակատարության վերաբերյալ:
Անդրադառնալով ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ սանձազերծված ռազմական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակին՝ նախարար Միրզոյանը զրուցակցի ուշադրությունն է հրավիրել Ադրբեջանի կողմից միջազգային և հումանիտար իրավունքի շարունակական կոպտագույն խախտումների վրա։ Նախարարը շեշտել է այդ հանցագործությունների վերաբերյալ միջազգային հանրության հասցեական արձագանքի և դրանց կանխարգելման մեխանիզմների ամրապնդման կարևորությունը։

Mirzoyan drew attention to continuous gross violations of international and humanitarian law by Azerbaijan
On September 21, within the framework of the 77th session of the UN General Assembly, RA Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan had a meeting in New York with Alice Wairimu Nderitu, Special Advisor of the UN Secretary-General on Genocide Prevention.
Ararat Mirzoyan and Alice Wairimu Nderitu expressed satisfaction with the close cooperation in promoting the genocide prevention plan, and the fight against xenophobia and discrimination. Minister Mirzoyan emphasized the importance of the special adviser's mandate and expressed readiness to continue practical cooperation under it.
The interlocutors exchanged ideas on the role of high technologies in preventing genocides and crimes against humanity.
Referring to the situation created by the military aggression unleashed by the Azerbaijani armed forces against the sovereign territory of Armenia, Minister Mirzoyan drew the interlocutor's attention to the continuous gross violations of international and humanitarian law by Azerbaijan. The minister stressed the importance of the international community's direct response to these crimes and the strengthening of their prevention mechanisms.