Հայաստանի և Վրաստանի փոխնախարարները քննարկել են էներգետիկայի բնագավառում համագործակցության հարցեր
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Հակոբ Վարդանյանը Վրաստանի էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարարի տեղակալ Ռոմեո Միկաուտաձեի հրավերով սեպտեմբերի 7-9-ը այցելել է Թբիլիսի՝ երկու երկրների միջև էներգետիկայի բնագավառում համագործակցության ընթացիկ հարցերը քննարկելու նպատակով։ Այս մասին տեղեկացնում են ՏԿԵ նախարարությունից։
«Մասնավորապես՝ Հայաստանի Հանրապետության և Վրաստանի միջև վթարային իրավիճակներում էլեկտրաէներգիայի մատակարարման և էլեկտրաէներգիայի մատակարարման շեղումների կարգավորումների վերաբերյալ պայմանագրերի նախագծերը վերջնականացնելու և ստորագրելու նպատակով։ Նախարարի տեղակալ Հ. Վարդանյանը հանդիպումներ է ունեցել Վրաստանի էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարարի տեղակալ Ռ. Միկաուտաձեի, ինչպես նաև Վրաստանի էներգետիկ համակարգի մի շարք ընկերությունների ղեկավարների հետ։ Այցի շրջանակներում ստորագրվել է Հայաստանի և Վրաստանի միջև վթարային իրավիճակներում էլեկտրաէներգիայի մատակարարման և էլեկտրաէներգիայի մատակարարման շեղումների կարգավորումների վերաբերյալ պայմանագիրը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

The Ministry of Economic and Social Affairs reported that RA Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Hakob Vardanyan visited Tbilisi on September 7-9 at the invitation of Georgian Deputy Minister of Economy and Sustainable Development Romeo Mikautadze to discuss current issues of energy cooperation between the two countries.
"Particularly to finalize and sign the draft contracts between the Republic of Armenia and Georgia regarding the regulation of electricity supply and deviations in electricity supply in emergencies. Deputy Minister H. Vardanyan had meetings with the Deputy Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, R. Mikautadze, and with heads of several companies in the energy system of Georgia. Within the framework of the visit, the agreement between Armenia and Georgia on the regulation of electricity supply in emergencies and deviations in electricity supply was signed," the message says.