Արարատ Միրզոյանն ու Սամանթա Փաուերը կարևորվել են փոխգործակցության ընդլայնումը
Սեպտեմբերի 21-ին ՄԱԿ ԳԱ 77-րդ նստաշրջանի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) կառավարիչ Սամանթա Փաուերի հետ:
Զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են, որ ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների վրա հիմնված հայ-ամերիկյան հարաբերությունները շարունակական զարգացում են ապրում՝ երկկողմ օրակարգը հարստացնելով նոր բովանդակությամբ:  Նախարար Միրզոյանը վերահաստատել է Հայաստանի կառավարության նվիրվածությունը ժողովրդավարությանն ու մարդու իրավունքների պաշտպանությանը և պատրաստակամությունը՝ շարունակելու բարեփոխումների օրակարգը։
Նախարար Միրզոյանն ու Սամանթա Փաուերն անդրադարձել են ԱՄՆ ՄԶԳ-ի կողմից Հայաստանում իրականացվող ծրագրերին, մտքեր փոխանակել համատեղ նոր ծրագրերի իրականացման հեռանկարների շուրջ: Կարևորվել են Հայաստանի կառավարության բարեփոխումների օրակարգի և Հայաստանում ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացման ուղղությամբ իրականացված համատեղ աշխատանքը և այս ուղղություններով փոխգործակցության առավել ընդլայնումը և զարգացումը:
Հանդիպման ընթացքում ԱԳ նախարարը ներկայացրել է ՀՀ տարածքային ամբողջականության նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված վերջին ագրեսիան և դրա հետևանքով ստեղծված իրավիճակը:
Ադրբեջանի առավելապաշտական և ագրեսիվ վարքագծին հակազդելու համատեքստում ընդգծվել է միջազգային հանրության կողմից ադրբեջանական ագրեսիայի հասցեական դատապարտման դերը և ապագայում հավանական ագրեսիաները կանխարգելելու նպատակով գործուն քայլերի իրականացման կարևորությունը: Արարատ Միրզոյանը նաև ընդգծել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը պաշտպանելու է իր ինքնիշխանությունը և տարածքային ամբողջականությունը։

Арарат Мирзоян и Саманта Пауэр подчеркнули важность расширения сотрудничества
21 сентября в рамках 77-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН состоялась встреча министра иностранных дел РА Арарата Мирзояна с руководителем USAID Самантой Пауэр.
Собеседники с удовлетворением отметили, что армяно-американские отношения, основанные на общих демократических ценностях, непрерывно развиваются, обогащая двустороннюю повестку дня новым содержанием. Министр Мирзоян подтвердил приверженность правительства Армении демократии и защите прав человека и его готовность продолжать программу реформ.
Министр Мирзоян и Саманта Пауэр коснулись программ, реализуемых USAID в Армении, обменялись мыслями о перспективах реализации новых совместных программ. Особо отмечена совместная работа, проводимая в направлении программы реформ правительства Армении и развития институционального потенциала в Армении, а также дальнейшее расширение и развитие сотрудничества в этих направлениях.
В ходе встречи министр иностранных дел представил последнюю агрессию, развязанную Азербайджаном против территориальной целостности Республики Армения, и возникшую в результате ситуацию.
В контексте противодействия фанатичному и агрессивному поведению Азербайджана была подчеркнута роль прямого осуждения азербайджанской агрессии международным сообществом и важность принятия действенных мер по предотвращению возможных агрессий в будущем. Арарат Мирзоян также подчеркнул, что Республика Армения всеми способами будет защищать свой суверенитет и территориальную целостность.