Այո՛ Անկախությանը, Այո՛ Ինքնիշխանությանը, Այո՛ Հայաստանի Հանրապետությանը. Նիկոլ Փաշինյան
Այսօր լրանում է Հայաստանի Հանրապետության անկախության 31-րդ տարեդարձը: 1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ին տեղի ունեցավ Անկախության հանրաքվե, որին մասնակցեց 2 միլիոն 56 հազար 758 մարդ, որն ընտրողների ընդհանուր թվի 95.5 տոկոսն էր:
Հանրաքվեի էր դրված հետևյալ հարցը. «Համաձա՞յն եք, որ Հայաստանի Հանրապետությունը լինի անկախ, ժողովրդավարական պետություն ԽՍՀՄ-ի կազմից դուրս»: Հանրաքվեի մասնակիցների 99 տոկոսը՝ 2 միլիոն 42 հազար 627 մարդ, այդ հարցին պատասխանել է Այո:
Հանրաքվեի օրը մի իսկական տոնախմբություն էր Հայաստանում, երբ 1988-ից սկսած մենք բարձրաձայնել էինք մեր ներսում անթեղված բոլոր ճշմարտությունները, ձևակերպել էինք մեզ հայտնի բոլոր մեղադրանքները, ի ցույց էինք դրել մեր բոլոր երազանքները և այդ ամենին անհրաժեշտ էր ասել Այո և մենք ասացինք Այո:
Միանշանակ է և աներկբա, որ 1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ին Այո ասող եթե ոչ բոլոր քաղաքացիները, գոնե մեծամասնությունը, հասկանում էր, որ սա պարզապես քվեաթերթիկի վրա գրիչով արած նշում չէ, այլ սահմանագիծ, որից այս կողմ հպատակը դառնում է Քաղաքացի, Հայրենիքը դառնում է Պետություն, կարգախոսը դառնում է Պատասխանատվություն:
1991-ի սեպտեմբերի 21-ին Այո ասած սերունդը լիուլի և արժանապատիվ կրեց այդ պատասխանատվությունը՝ իր ուսերին կրելով պատերազմի, տնտեսական դժվարությունների, սոցիալական հուսահատության ծանրությունը: Եվ այսօր Հայաստանի անկախության 31-րդ տարեդարձի օրը նախևառաջ իմ խոնարհումի ու ակնածանքի խոսքերն եմ ուզում ասել այդ սերնդին, առաջին հերթին մեր այն նահատակներին, ովքեր իրենց կյանքն են տվել հանուն Անկախության, հանուն Պետականության, այն մարդկանց, ովքեր նորանկախ երկրի կոչով սեփական կյանքն ու բարեկեցությունը զոհաբերելով են նաև Այո ասել Անկախությանը:
Հենց այս մարդկանց՝ կամավորների, ոստիկանների, զինվորների ուսերին է հենվել մեր նորանկախ պետությունը: Բայց ոչ միայն նրանց, այլև մեր բոլոր այն հայրենակիցների, ովքեր տոկացել և թիկունք են եղել մեր նորաթուխ ու ձևավորվող բանակի համար, ու ոչ միայն հանրաքվեի օրը, այլև ամեն օր, ամեն Աստծո օր Այո են ասել Անկախությանը, երբեմն ցնծալով, երբեմն ողբալով, երբեմն հուսահատ, երբեմն հպարտ, երբեմն պարտված: Բայց սրանում է էությունը, որ 1991 թվականի Այոն տրամադրություն չի եղել, այլ որոշում, և այդ որոշումը չի փոխվել սոցիալական ու քաղաքական որևէ դժվարությունից, որևէ անհաջողությունից ու ձախողումից:
սիրելի հայրենակիցներ,
Այսօր էլ սեպտեմբերի 21 է և այսօր էլ Անկախության հանրաքվե է: 1991 թվականի հանրաքվեն տեղի է ունեցել, բայց չի ավարտվել և Անկախության հանրաքվեն տեղի է ունենում այսօր:
Հանուն Հայրենիքի իրենց կյանքը տված մեր նահատակներն Այո են ասել Անկախությանը և շատ կարևոր է, որ նրանց կորստի դառնությունից մեր ծնկները չծալվեն: Սահմանին աներեր կանգնած զինվորը Այո է ասում Անկախությանը և չափազանց կարևոր է, որ նրա Այոն իր արձագանքը գտնի ոչ միայն մեր սրտերում, այլև մեր գործերում:
Ամեն օր, ամեն Աստծո օր պաշտոնյա թե գյուղացի, զինծառայող թե գործարար, ուսուցիչ թե բանվոր՝ ուզենք թե չուզենք, գիտակցենք թե չգիտակցենք, հանրաքվեի մասնակից ենք, Անկախության հանրաքվեի:
Եվ կարևոր է, որ Անկախությանը ասենք Այո, Ինքնիշխանությանը ասենք Այո, ժողովրդավարությանն ասենք Այո և այդ Այոն, ըստ անհրաժեշտության, վերահաստատենք 29 հազար 800 քառակուսի կիլոմետրանոց Պետություն-Հայրենիքի այն հատվածում, որտեղ այդ Այոն ամենաշատն անհրաժեշտ կլինի: Ու չերկմտենք, ու չերկնչենք, ու չկասկածենք, որովհետև ամեն օր, ամեն Աստծո օր մեր մեջ փորձում են սերմանել նորանոր կասկածներ, նորանոր վախեր և այդ ամենը հանուն մի բանի, որ մենք հրաժարվենք մեր Անկախությունից, որ հրաժարվենք մեր պետությունից:

Yes to Independence, Yes to Sovereignty, Yes to the Republic of Armenia. Nikol Pashinyan
RA Prime Minister Nikol Pashinyan sent a congratulatory message on the occasion of RA Independence Day.
Today marks the 31st anniversary of the independence of the Republic of Armenia. On September 21, 1991, the Independence Referendum was held, in which 2 million 56 thousand 758 people participated, 95.5 percent of the total number of voters.
The following question was put to the referendum. "Do you agree that the Republic of Armenia should be an independent, democratic state outside of the USSR?" Ninety-nine percent of the referendum participants - 2 million 42 thousand 627 people - answered yes to that question.
The day of the referendum was a real celebration in Armenia when since 1988, we had voiced all the truths that were misplaced inside us, we had formulated all the accusations we knew, we had demonstrated all our dreams, and we needed to say Yes to all of that, and we said Yes.
It is clear and indisputable that on September 21, 1991, if not all citizens who said Yes, at least the majority, understood that this was not just a note made with a pen on the ballot paper, but a borderline beyond which the subject becomes a citizen, the homeland becomes a state. The motto becomes Responsibility.
On September 21, 1991, the "Yes" generation bore that responsibility fully and with dignity, bearing the weight of war, economic hardship, and social despair on their shoulders. And today, on the 31st anniversary of Armenia's independence, I first of all want to say my words of humility and reverence to that generation, first of all to our martyrs who gave their lives for the sake of independence, for the sake of statehood, those people who sacrificed their lives and well-being for the sake of the newly independent country. have also said Yes to Independence.
It is on the shoulders of these people - volunteers, policemen, soldiers - that our newly independent state rested. But not only to them, but also to all our compatriots who endured and supported our new and forming army, and not only on the day of the referendum, but also every day, every God's day, they said Yes to Independence, sometimes rejoicing, sometimes lamenting, sometimes despairing , sometimes proud, sometimes defeated. But the point is that the Yes of 1991 was not a mood, but a decision, and that decision was not changed by any social and political difficulties, any setbacks and failures.
Today is also September 21 and today is the independence referendum. The 1991 referendum was held but not over and the Independence Referendum is happening today.
Our martyrs who gave their lives for the Motherland said Yes to Independence and it is very important that our knees do not bend due to the bitterness of their loss. The soldier standing on the border says Yes to Independence and it is extremely important that his Yes finds its echo not only in our hearts but also in our deeds.
Every day, every God's Day, official or peasant, soldier or businessman, teacher or worker, whether we like it or not, realize it or not, we are participants in the referendum, the independence referendum.
And it is important to say Yes to Independence, to say Yes to Sovereignty, to say Yes to democracy and, as necessary, to reaffirm that Yes in the part of the 29,800 square kilometer State-Motherland, where that Yes will be needed the most. And let's not think, and let's not worry, and let's not doubt, because every day, every God's day, they try to instill new doubts, new fears in us, and all that for the sake of giving up our Independence, to give up our state.
I congratulate all of us on the occasion of the 31st anniversary of the independence of the Republic of Armenia.