Արարատ Միրզոյանը Ճապոնիայի ԱԳ նախարարին ներկայացրել է ադրբեջանական ռազմական ագրեսիայի հետևանքները
Սեպտեմբերի 20-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամլեայի 77-րդ նստաշրջանի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Ճապոնիայի ԱԳ նախարար Յոշիմասա Հայաշիի հետ։
Բարձր գնահատելով երկու երկրների միջև հաստատված համագործակցությունը՝ Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ Ճապոնիան կարևոր գործընկեր է Հայաստանի համար: Ընդգծվել է երկկողմ հայ-ճապոնական առևտրատնտեսական կապերի ոլորտում առկա մեծ ներուժն առավել արդյունավետ օգտագործելու, ինչպես նաև ներդրումների խթանման նշանակությունը: Նախարար Միրզոյանը կարևորել է Ճապոնիայի շարունակական աջակցությունը` ուղղված տարբեր բնագավառներում Հայաստանի կարողությունների զարգացմանը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել բազմակողմ հարթակներում համագործակցության ամրապնդմանն առնչվող հարցերի շուրջ:
Հանդիպման ընթացքում Արարատ Միրզոյանը Յոշիմասա Հայաշիին է ներկայացրել սեպտեմբերի 13-ին ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիայի մանրամասները և ընդգծել դրա հետևանքների վերացման նպատակով Ադրբեջանի վրա միջազգային հանրության շարունակական ճնշման կարևորությունը: Նա դատապարտել է Ադրբեջանի կողմից վարվող ագրեսիվ ու առավելապաշտական քաղաքականությունը, որը խաթարում է տարածաշրջանում կայունության ու խաղաղության հաստատմանն ուղղված ջանքերը:
Նախարար Միրզոյանը զրուցակցին է ներկայացրել նաև Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ հայկական կողմի դիրքորոշումը:

Ararat Mirzoyan presented the consequences of Azerbaijani military aggression to the Japanese Foreign Minister
On September 20, within the framework of the 77th session of the UN General Assembly, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan had a meeting with Japanese Foreign Minister Yoshimasa Hayashi.
Appreciating the established cooperation between the two countries, Ararat Mirzoyan noted that Japan is an essential partner for Armenia. The importance of using the great potential in the bilateral Armenian-Japanese trade and economic relations more effectively, as well as the importance of promoting investments, was emphasized. Minister Mirzoyan highlighted Japan's continued support for developing Armenia's capabilities in various fields.
The interlocutors exchanged ideas on issues related to strengthening cooperation on multilateral platforms.
During the meeting, Ararat Mirzoyan presented to Yoshimasa Hayashi the details of the aggression unleashed by Azerbaijan against the sovereign territory of RA on September 13 and emphasized the importance of the international community's continuous pressure on Azerbaijan to eliminate its consequences. He condemned the aggressive and passionate policy pursued by Azerbaijan, which undermines efforts to establish stability and peace in the region.
Minister Mirzoyan also presented to the interlocutor the position of the Armenian side regarding Armenia-Azerbaijan relations and the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
Minister Mirzoyan also presented to the interlocutor the position of the Armenian side regarding the Armenia-Azerbaijan relations settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.