Նախագահը ներկա է գտնվել Եղիսաբեթ Երկրորդի հուղարկավորությանը
Աշխատանքային այցով Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունում գտնվող Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ներկա է գտնվել Միացյալ Թագավորության թագուհի Եղիսաբեթ Երկրորդի հուղարկավորության պետական արարողությանը:
Նախագահ Խաչատուրյանը մասնակցել է Նորին Մեծություն Եղիսաբեթ Երկրորդի հրաժեշտի արարողությանը, գրառում կատարել Լանկաստերի պալատում բացված սգո մատյանում:
Նախագահը մասնակցել է Միացյալ Թագավորության թագավոր Չարլզ Երրորդի կողմից կազմակերպված պաշտոնական ընդունելությանը, որը տեղի է ունեցել Բուքինգհեմյան պալատում։
Երեկ առավոտյան նախագահ Խաչատուրյանը մասնակցել է Նորին Մեծություն Եղիսաբեթ Երկրորդի հրաժեշտի պատարագին, որը տեղի է ունեցել Ուեստմինստերյան աբբայությունում, որից հետո նախագահը ներկա է գտնվել Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի նախարարի կողմից կազմակերպված ընդունելությանը:
Ընդունելությունների ժամանակ նախագահ Խաչատուրյանն առանձնազրույցներ է ունեցել մի շարք երկրների ղեկավարների և միջազգային կառույցների բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ։ Հանդիպումների ընթացքում նախագահն անդրադարձել է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի հետևանքներին, ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների թիրախավորմանն, ինչպես նաև միջազգային և հումանիտար իրավունքի կոպտագույն խախտումներին։ Անդրադարձ է եղել նաև Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցին, աշխարհաքաղաքական իրադարձություններին։

The President attended the funeral of Elizabeth II.
On a working visit, the President of the Republic, Vahagn Khachaturyan, who is in the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, attended the state funeral ceremony of Queen Elizabeth II of the United Kingdom.
President Khachaturyan participated in the farewell ceremony of Her Majesty Elizabeth II and made a note in the mourning book opened in the Lancaster Palace.
The President took part in the official reception organized by the King of the United Kingdom, Charles III, in Buckingham Palace.
Yesterday morning, President Khachaturyan participated in the farewell service of Her Majesty Elizabeth II, which took place in Westminster Abbey, after which the President attended the reception organized by the British Foreign Minister.
During the receptions, President Khachaturyan had private talks with leaders of several countries and high-ranking officials of international organizations. During the meetings, the president referred to the consequences of the aggression unleashed by Azerbaijan against the sovereign territory of Armenia, the targeting of the civilian population and infrastructure by the Azerbaijani armed forces, and gross violations of international and humanitarian law. The issue of Nagorno Karabakh and geopolitical events were also addressed.