Հունաստանի և Կիպրոսի ԱԳ նախարարներն իրենց համերաշխությունն ու աջակցությունն են հայտնել հայ ժողովրդին
Սեպտեմբերի 19-ին, Նյու Յորքում ՄԱԿ ԳԱ 77-րդ նստաշրջանի շրջանակներում, տեղի է ունեցել Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի, Կիպրոսի ԱԳ նախարար Իոաննիս Կասուլիդեսի և Հունաստանի ԱԳ նախարար Նիկոս Դենդիասի հանդիպումը։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հարավային Կովկասին և Արևելյան Միջերկրականին վերաբերող անվտանգային հարցեր։
Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի դեմ ադրբեջանական վերջին ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը։ Նախարար Դենդիասն անդրադարձել է Հունաստանի դեմ Թուրքիայի թշնամական հռետորաբանության ուժգնացմանը: Նախարար Կասուլիդեսն իր գործընկերներին ներկայացրել է Արևելյան Միջերկրականում ստեղծված իրավիճակը և Կիպրոսի վերամիավորման գործընթացին վերաբերող վերջին զարգացումները:
Նախարարներ Կասուլիդեսը և Դենդիասն իրենց համերաշխությունն ու աջակցությունն են հայտնել հայ ժողովրդին։ ԱԳ նախարարները պատրաստակամություն են հայտնել շարունակել ակտիվ շփումները եռակողմ ձևաչափի շրջանակներում` այն որակապես նոր մակարդակի հասցնելու և համագործակցության շրջանակն ընդլայնելու համար: Կողմերը քննարկել են նաև Հայաստան-ԵՄ գործընկերությանը վերաբերող հարցեր:

Министры иностранных дел Греции и Кипра выразили свою солидарность и поддержку армянскому народу
19 сентября в рамках 77-й сессии Генассамблеи ООН состоялась встреча министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна, министра иностранных дел Кипра Иоанниса Касулидиса и министра иностранных дел Греции Никоса Дендиаса. В ходе встречи обсуждались вопросы безопасности, касающиеся Южного Кавказа и Восточного Средиземноморья.
Министр Мирзоян представил ситуацию, сложившуюся в результате недавней агрессии Азербайджана против Армении. Министр Дендиас сослался на усиление враждебной риторики Турции в отношении Греции. Министр Кассулидис представил своим коллегам ситуацию в Восточном Средиземноморье и последние события, касающиеся процесса воссоединения Кипра.
Министры Касулидес и Дендиас выразили свою солидарность и поддержку армянскому народу. Министры иностранных дел выразили готовность к продолжению активных контактов в рамках трехстороннего формата с целью вывода его на качественно новый уровень и расширения сферы сотрудничества. Стороны также обсудили вопросы, связанные с партнерством Армения-ЕС