Հունաստանի և Կիպրոսի ԱԳ նախարարներն իրենց համերաշխությունն ու աջակցությունն են հայտնել հայ ժողովրդին
Սեպտեմբերի 19-ին, Նյու Յորքում ՄԱԿ ԳԱ 77-րդ նստաշրջանի շրջանակներում, տեղի է ունեցել Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի, Կիպրոսի ԱԳ նախարար Իոաննիս Կասուլիդեսի և Հունաստանի ԱԳ նախարար Նիկոս Դենդիասի հանդիպումը։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հարավային Կովկասին և Արևելյան Միջերկրականին վերաբերող անվտանգային հարցեր։
Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի դեմ ադրբեջանական վերջին ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը։ Նախարար Դենդիասն անդրադարձել է Հունաստանի դեմ Թուրքիայի թշնամական հռետորաբանության ուժգնացմանը: Նախարար Կասուլիդեսն իր գործընկերներին ներկայացրել է Արևելյան Միջերկրականում ստեղծված իրավիճակը և Կիպրոսի վերամիավորման գործընթացին վերաբերող վերջին զարգացումները:
Նախարարներ Կասուլիդեսը և Դենդիասն իրենց համերաշխությունն ու աջակցությունն են հայտնել հայ ժողովրդին։ ԱԳ նախարարները պատրաստակամություն են հայտնել շարունակել ակտիվ շփումները եռակողմ ձևաչափի շրջանակներում` այն որակապես նոր մակարդակի հասցնելու և համագործակցության շրջանակն ընդլայնելու համար: Կողմերը քննարկել են նաև Հայաստան-ԵՄ գործընկերությանը վերաբերող հարցեր:

The Foreign Ministers of Greece and Cyprus expressed their solidarity and support to the Armenian people.
On September 19, within the framework of the 77th session of the UN General Assembly, a meeting was held between Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, Cypriot Foreign Minister Ioannis Kasoulides, and Greek Foreign Minister Nikos Dendias. Security issues related to the South Caucasus and the Eastern Mediterranean were discussed during the meeting.
Minister Mirzoyan presented the situation created due to Azerbaijan's recent aggression against Armenia. Minister Dendias referred to the intensification of Turkey's hostile rhetoric against Greece. Minister Kassoulides presented to his colleagues the situation in the Eastern Mediterranean and the latest developments regarding the Cyprus reunification process.
Ministers Kasoulides and Dendias expressed their solidarity and support for the Armenian people. The Foreign Ministers expressed readiness to continue active contacts within the tripartite format to bring it to a qualitatively new level and expand the scope of cooperation. The parties also discussed issues related to the Armenia-EU partnership.