Ադրբեջանական զինված ուժերը պետք է դուրս բերվեն ՀՀ ինքինիշխան տարածքից․ Միրզոյանը՝ Բլինքենի և Բայրամովի հետ հանդիպմանը
Սեպտեմբերի 19-ին, ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի 77-րդ նստաշրջանի շրջանակներում, ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի միջնորդությամբ տեղի է ունեցել Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հանդիպումը։
Հանդիպման ընթացքում Արարատ Միրզոյանը ընդգծել է, որ ադրբեջանական զինված ուժերը պետք է դուրս բերվեն ՀՀ ինքինիշխան տարածքից, ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառումն անընդունելի են, իսկ հետագա էսկալացիաների կանխարգելման նպատակով պետք է ներդրվեն միջազգային մեխանիզմներ։ ՀՀ ԱԳ նախարարը կարևորել է հումանիտար խնդիրների, այդ թվում` ռազմագերիների հայրենադարձման շուտափույթ կարգավորումը։
Նախարար Միրզոյանը վերահաստատել է հայկական կողմի պատրաստակամությունը՝ ներգրավվելու հարաբերությունների համապարփակ կարգավորման գործընթացում։

The Azerbaijani armed forces must be withdrawn from the sovereign territory of the Republic of Armenia. Mirzoyan at the meeting with Blinken and Bayramov
On September 19, within the framework of the 77th session of the UN General Assembly, a meeting between the Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan and the Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan Jeihun Bayramov was held with the mediation of US Secretary of State Anthony Blinken.
During the meeting, Ararat Mirzoyan emphasized that the Azerbaijani armed forces must be withdrawn from the sovereign territory of the Republic of Armenia, the use of power or the threat of force is unacceptable, and international mechanisms must be introduced to prevent further escalations. The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia emphasized the importance of the early settlement of humanitarian issues, including the repatriation of prisoners of war.
Minister Mirzoyan reaffirmed the readiness of the Armenian side to be involved in the process of comprehensive regulation of relations.