Արարատ Միրզոյանը և Բելգիայի ԱԳ նախարարը կարևորել են հրադադարի ռեժիմի պահպանումը
Սեպտեմբերի 19-ին աշխատանքային այցով Նյու Յորքում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Բելգիայի ԱԳ նախարար Հաջա Լահբիբի հետ։
Արարատ Միրզոյանը Հաջա Լահբիբին է ներկայացրել սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ սանձազերծված լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքները` դատապարտելով ադրբեջանական զինուժի կողմից միջազգային և հումանիտար իրավունքի խախտումներն ու հայ զինծառայողների և ռազմագերիների նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքի դեպքերը։
Երկուստեք ընդգծվել է հրադադարի ռեժիմի պահպանման և խաղաղ բանակցությունների միջոցով խնդիրների կարգավորման կարևորությունը։
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն առանձնահատուկ շեշտել է, որ միջազգային հանրության անհասցե կոչերը նպաստում են ադրբեջանական կողմի ագրեսիվ և առավելապաշտական վարքագծին, ինչի արդյունքում խաթարվում են տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատման հայկական կողմի ջանքերը:
Նախարարները քննարկել են նաև հայ-բելգիական քաղաքական երկխոսության խորացման, բազմակողմ հարթակներում համագործակցության, առևտրատնտեսական և կրթամշակութային կապերի զարգացման վերաբերյալ հարցեր:

Ararat Mirzoyan and the Belgian Foreign Minister stressed the importance of maintaining the ceasefire regime
On September 19, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, who was in New York on a working visit, met with Belgian Foreign Minister Haja Lahbib.
Ararat Mirzoyan presented to Haja Lahbib the consequences of the large-scale aggression unleashed by Azerbaijan on the sovereign territory of Armenia on September 13, condemning the violations of international and humanitarian law by the Azerbaijani military and the cases of inhumane treatment of Armenian service members and prisoners of war.
Both sides emphasized the importance of maintaining the ceasefire regime and settling problems through peaceful negotiations.
The head of the RA foreign political department particularly emphasized that the international community's unaddressed appeals contribute to the aggressive and overzealous behavior of the Azerbaijani side, as a result of which the efforts of the Armenian side to establish stability and peace in the region are undermined.
The ministers also discussed issues related to the deepening of the Armenian-Belgian political dialogue, cooperation on multilateral platforms, trade development, and economic and educational-cultural ties.