Ադրբեջանում հայ զինծառայողի սպանության դեպքով Հայաստանը դիմել է ՄԻԵԴ
Ադրբեջանը կոպտորեն խախտել է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիան և սպանել գերության մեջ հայտնված զինվոր Դավիթ Գիշյանին։ Սպանության դեպքով ՀՀ-ն արդեն դիմել է Եվրոպական դատարան. այս մասին Radar Armenia-ի հետ զրույցում ասաց միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի մամուլի խոսնակ Հասմիկ Սամվելյանը։
Ըստ նրա. «Դավիթ Գիշյանը փաստացի սպանվել է գերության մեջ: Այսօր արդեն տեղեկացրել ենք ՄԻԵԴ, որ Ադրբեջանը կոպտորեն խախտել է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածը: Դիմել ենք նաև 3-րդ հոդվածով, դա պաշտպանում է անձին խոշտանգումներից ու  նվաստացուցիչ վերաբերմունքից: Ստացվում է, որ Ադրբեջանը խախտել է նշված հոդվածները»:
Նրա խոսքով, ՀՀ-ն ՄԻԴ միջոցով պահանջում է Ադրբեջանի նկատմամբ արագ կիրառվի հրատապ միջոց, այն է՝ եթե Եվրոպական դատարանն Ադրբեջանին ժամանակ էր տրամադրել մինչև սեպտեմբերի 22-ը՝ ինֆորմացիա տրամադրելու գերիների գտնվելու վայրի մասին, հիմա ՀՀ-ն պահանջում է, որ արագ կիրառվի հրատապ միջոց:

Армения обратилась в ЕСПЧ по делу об убийстве армянского солдата в Азербайджане
Азербайджан грубо нарушил Европейскую конвенцию по правам человека и убил пленного солдата Давида Гишяна. Армения уже обратилась в Европейский суд по делу об убийстве. Об этом в беседе с Radar Armenia заявила пресс-секретарь представителя РА по международно-правовым вопросам Асмик Самвелян  .
По ее словам. «Давит Гишян фактически был убит в плену. Сегодня мы уже сообщили ЕСПЧ, что Азербайджан грубо нарушил статью 2 Европейской конвенции о правах человека. Мы также обращались по статье 3, она защищает человека от пыток и унижающего достоинство обращения. Получается, что Азербайджан нарушил указанные статьи».
По ее словам, РА через Международный уголовный суд требует скорейшего применения к Азербайджану неотложной меры, то есть если Европейский суд дал Азербайджану время до 22 сентября для предоставления информации о местонахождении заключенных, то теперь РА требует, чтобы скорее применилась экстренная мера.