ԱՄՆ-ին մեր տարածաշրջանում տևական խաղաղություն պետք չէ. Բաղդասարյան
-Երկօրյա այցով Հայաստանում էր ԱՄՆ կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսին։ Ի՞նչ արդյունքներ կարելի է ակնկալել այս այցից, ԱՄՆ-ն ի՞նչ նպատակ էր հետապնդում։
-Միացյալ Նահանգները Հայաստանում երկու հիմնական նպատակ է հետապնդում. առաջինը՝ թուլացնել Ռուսաստանին, որպեսզի այստեղ լարվածություն լինի, և բացվի երկրորդ ճակատ Ռուսաստանի դեմ՝ օգտվելով նրանից, որ Ռուսաստանը խրվել է Ուկրաինայում և խիստ անբարենպաստ դիրքում է հայտնվել։ Երկրորդ նպատակը՝ հեռավար թիրախում Իրանն է։ Այսինքն, հետագայում Իրանին նույնպես թուլացնել և հյուսիսային սահմանները ավելի վերահսկելի դարձնել Արևմուտքի համար։
-ԱՄՆ-ն, ըստ էության, հասցեական դատապարտեց Ադրբեջանի հարձակումը ՀՀ ինքնիշխան տարածք։ Այս հայտարարությունները կարո՞ղ են զսպող ազդեցություն ունենալ՝ նման միջադեպերը տևական ժամանակ բացառելու, նաև՝ զորքերը ետ քաշելու առումով։
-Չեմ կարծում, որովհետև ԱՄՆ-ն որքան էլ թիվ 1 գերտերությունը լինի աշխարհում, այնուամենայնիվ, բոլորովին այլ շահեր է հետապնդում և մեր տարածաշրջանում առայժմ իրական լծակներ չունի։ Այս տարածաշրջանում իրական լծակներ ունի ռուս-թուրքական տանդեմը։ Եվ որքան էլ մեզ համար բարոյապես հաճելի և նպաստավոր լինի, պետք է հասկանանք, որ իրական քաղաքականության մեջ եթե այս փուլում Թուրքիան, Ադրբեջանը և Ռուսաստանը հարմար գտնեն ավելի լարել իրավիճակը, ԱՄՆ հայտարարությունները զսպող նշանակություն չեն ունենա։
-ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակը, մեկնաբանելով Փելոսիի այցը Հայաստան, հայտարարել է. «Կարգավորման տանող քայլերը կարելի է ողջունել, իսկ արդյո՞ք դրան կնպաստեն բարձրագոչ հայտարարությունները, տեսնենք»։ Ի՞նչ է սա նշանակում, ինչպե՞ս կմեկնաբանեք։
-Մեր տարածաշրջանում Միացյալ Նահանգներին, մեծ հաշվով, տևական խաղաղություն պետք չէ։ Հակառակը, այստեղ պետք է լարում, որպեսզի Ռուսաստանը, որպես մեր տարածաշրջանում թիվ 1 ներկայացվածություն ունեցող երկիր, անգամ հակառակ իր կամքի, ներքաշվի։ Ինչը, մեծ հաշվով, Միացյալ Նահանգներին ձեռնտու է։ Դրա համար էլ Ռուսաստանին այս պահին գուցե պետք չէ լարվածության նոր օջախ, կամ պետք է այնպիսին, որ ինքը վերահսկի, իսկ ԱՄՆ-ին, ընդհակառակն, պետք է, որ Ռուսաստանը ներգրավվի, և դրանով երկրորդ ճակատը ստանա։

The USA does not need lasting peace in our region. Baghdasaryan
- Nancy Pelosi, Speaker of the House of Representatives of the US Congress, was on a two-day visit to Armenia. What results can be expected from this visit? What was the goal of the USA?
- The United States pursues two main goals in Armenia. The first is to weaken Russia so that there is a tension here, and a second front is opened against Russia, taking advantage of the fact that Russia is stuck in Ukraine and is in a very unfavorable position. The second goal is Iran in the distance. In other words, to further weaken Iran and make the northern borders more controllable for the West.
- The USA, in fact, directly condemned Azerbaijan's attack on the sovereign territory of Armenia. Can these statements have a deterrent effect in terms of excluding such incidents for a long time, as well as withdrawing the troops?
- I don't think so because no matter how much the USA is the number 1 superpower in the world, it still pursues completely different interests and has no real leverage in our region. The Russian-Turkish tandem has absolute power in this region. And as much as it is morally pleasant and beneficial for us, we must understand that in real politics, if at this stage Turkey, Azerbaijan and Russia find it convenient to tighten the situation further, the US statements will not have deterrent significance.
- The spokesperson of the President of the Russian Federation, commenting on Pelosi's visit to Armenia, stated: "Steps leading to settlement can be welcomed, but let's see if loud statements will help it." What does this mean? How will you interpret it?
- The United States, by and large, does not need lasting peace in our region. On the contrary, there needs to be tension here so that Russia, the country with the number 1 representation in our area, is involved, even against its will. Which, by and large, is beneficial to the United States. That is why Russia may not need a new hotbed of tension at the moment, or it needs one that it can control, and the US, on the contrary, needs Russia to get involved and thereby get a second front.