Արարատ Միրզոյանը Կիպրոսի ԱԳ նախարարին է ներկայացրել ադրբեջանական ռազմական ագրեսիայի հետևանքները
Սեպտեմբերի 19-ին ՄԱԿ ԳԱ 77-րդ նստաշրջանի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Կիպրոսի ԱԳ նախարար Իոաննիս Կասուլիդեսի հետ:
Նախարար Միրզոյանը մանրամասներ է ներկայացրել սեպտեմբերի 13-ից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիայի հետևանքների, ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների թիրախավորման, ինչպես նաև միջազգային և հումանիտար իրավունքի կոպտագույն խախտումների վերաբերյալ։
Արարատ Միրզոյանը շնորհակալություն է հայտնել կիպրական կողմին՝ հայ ժողովրդին համերաշխություն ցուցաբերելու, ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ հստակ ու հասցեական արձագանքի համար՝ նշելով, որ հրադադարի ռեժիմի պահպանման, ադրբեջանական զորքերի՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքից դուրսբերման և նոր ագրեսիայի բացառման համատեքստում հիմնարար է միջազգային հանրության կողմից ագրեսոր երկրի հստակ և միանշանակ դատապարտումն ու համապատասխան գործողությունների ձեռնարկումը։
Հանդիպման ընթացքում Հայաստանի և Կիպրոսի արտաքին գործերի նախարարներն անդրադարձ են կատարել են նաև երկկողմ օրակարգի մի շարք հարցերի, մտքեր են փոխանակել Հայաստանի-Հունաստան-Կիպրոս ձևաչափի շրջանակներում փոխգործակցությունն առավել ընդլայնելու և նոր մակարդակի բարձրացնելու շուրջ։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային խնդիրների շուրջ: Նախարար Միրզոյանը զրուցակցին է ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ հայկական կողմի դիրքորոշումը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին։

Арарат Мирзоян представил министру иностранных дел Кипра последствия военной агрессии Азербайджана
19 сентября в рамках 77-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН состоялась встреча министра иностранных дел РА Арарата Мирзояна с министром иностранных дел Кипра Иоаннисом Касулидисом.
Министр Мирзоян представил подробности о последствиях агрессии, развязанной Азербайджаном на суверенной территории Армении с 13 сентября, обстрелах гражданского населения и инфраструктуры со стороны азербайджанских вооруженных сил, а также о грубых нарушениях международного и гуманитарного права.
Арарат Мирзоян поблагодарил кипрскую сторону за проявленную солидарность с армянским народом и за четкую и целенаправленную реакцию на ситуацию, отметив, что в контексте сохранения режима прекращения огня вывод азербайджанских войск с суверенной территории Армении и недопущение новой агрессии принципиальное значение имеет четкий и конкретный ответ международного сообщества стране-агрессору, безоговорочное осуждение и принятие соответствующих мер.
В ходе встречи министры иностранных дел Армении и Кипра коснулись также ряда вопросов двусторонней повестки дня, обменялись мнениями о дальнейшем расширении сотрудничества в рамках формата Армения-Греция-Кипр и поднятии его на новый уровень.
Собеседники также обменялись мнениями по региональной проблематике. Министр Мирзоян представил собеседнику позицию армянской стороны относительно армяно-азербайджанских отношений, урегулирования нагорно-карабахского конфликта.