Ինչ են խոսել Նիկոլ Փաշինյանը և Նենսի Փելոսին. մանրամասներ (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարությունում ընդունել է ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետ Փաշինյանն իր ողջույնի խոսքում, մասնավորապես, նշել է.
«Տիկին խոսնակ, հարգելի գործընկերներ, թույլ տվեք ջերմորեն ողջունել ձեզ մեր երկրում, մեր կառավարությունում։ Սա իսկապես աննախադեպ այց է ԱՄՆ-ից Հայաստան, և մենք գնահատում ենք դա: Կցանկանայի մեր երախտագիտությունը հայտնել անձնապես Ձեզ, տիկին խոսնակ, ԱՄՆ-ի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում Ձեր անձնական ջանքերի և ներդրման համար, ինչպես նաև Ձեր պատվիրակության ջանքերի համար։
Դա իսկապես բարձր է գնահատվում, և նույնիսկ միայն այդ փաստը հաշվի առնելով, բոլոր հայերը Ձեզ համարում են Հայաստանի վստահելի ընկեր: Բայց ես ցանկանում եմ շարունակել երախտագիտության խոսքերը, որովհետև ցանկանում եմ նաև երախտագիտություն հայտնել հայկական ժողովրդավարությանն ուղղված ԱՄՆ-ի աջակցության համար, քանի որ դա նույնպես շատ կարևոր է մեզ համար։
Մենք տեսնում ենք ԱՄՆ կառավարության պատրաստակամությունը՝ աջակցելու մեր երկրում ժողովրդավարական օրակարգին։ Ցանկանում եմ հայտնել մեր նվիրվածությունը ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգին, չնայած այն հանգամանքին, որ, ինչպես տեսնում եք, դա այնքան էլ հեշտ ճանապարհ չէ։
Եվս մեկ փաստ, որ կցանկանայի նշել. մենք գնահատում ենք ԱՄՆ-ի հստակ դիրքորոշումը՝ կապված Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի դեմ ագրեսիայի հետ։ Իհարկե, ԱՄՆ կառավարության կողմից հստակ ձևակերպումները գնահատելի են, որովհետև դա շատ կարևոր է մեզ համար։
Տեղյակ եք, որ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը քննարկել է ներկա իրավիճակը, և մենք հույս ունենք, ու դա մեր դիրքորոշումն է, որ այս իրավիճակը պետք է շարունակի մնալ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի օրակարգում և այս առումով, իհարկե, մենք ապավինում ենք ԱՄՆ աջակցությանը։
Տիկին խոսնակ, թույլ տվեք ևս մեկ անգամ ողջունել Ձեզ և Ձեր պատվիրակությանը։ Վստահ եմ, որ այսօր կկարողանանք արդյունավետ բանակցություններ վարել։
Շատ ուրախ եմ այս հնարավորության համար»։
Իր հերթին Նենսի Փելոսին նշել է. «Շատ շնորհակալ եմ, պարոն վարչապետ, ողջույնի ջերմ խոսքերի և այս պատվիրակության անդամ իմ գործընկերների կողմից կատարված հսկայական աշխատանքի գնահատման համար: Աջակցությունը ժողովրդավարությանը Հայաստանում, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևը, հակազդեցությունը Թուրքիային Լեռնային Ղարաբաղի հարցում, և բոլոր մնացած առումներով մենք Հայաստանի ընկերն ենք։ Մենք այստեղ ենք՝ հարգելով Ձեր կառավարությունը։
Անցած տարի տեղի ունեցան ընտրություններ, որոնք գնահատվեցին ազատ և արդար, և Ձեր հրաշալի հաղթանակը պատերազմի և այլ հանգամանքների պայմաններում։ Եվ բանը նրանում է, որ երբ մենք սովորաբար այցելում ենք որևէ երկիր, դա հարգանք դրսևորելու, լսելու և սովորելու նպատակ է ունենում, բայց ես կարող եմ անկեղծորեն ասել, որ ԱՄՆ-ից Հայաստան եկած այս պատվիրակությունն իր հետ բերել է Ամերիկայի ժողովրդի սերը, հարգանք՝ Ձեր կառավարության և սեր՝ Հայաստանի ժողովրդի հանդեպ։
Շնորհակալություն հյուրընկալության համար»:
Այնուհետև զրուցակիցները քննարկել են հայ-ամերիկյան գործընկերությանը, տարբեր ուղղություններով համագործակցության հետագա զարգացմանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ:
Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է, որ ՀՀ կառավարությունը շարունակելու է հետևողական քայլերը ժողովրդավարության ամրապնդման, ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացման ուղղությամբ: Գործադիրի ղեկավարը բարձր է գնահատել ԱՄՆ օժանդակությունը՝ ՀՀ կառավարության բարեփոխումների հարուստ օրակարգի առաջմղման գործում:
Նիկոլ Փաշինյանը և Նենսի Փելոսին անդրադարձել են Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի սուվերեն տարածքի նկատմամբ դրսևորված ագրեսիային և ՀՀ տարածքից ադրբեջանական ստորաբաժանումների դուրսբերմանը վերաբերող հարցեր: Քննարկվել են տարածաշրջանում տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման հնարավորություններին, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը վերաբերող հարցեր:
ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակը վստահեցրել է, որ ամերիկյան կողմը շարունակելու է ակտիվորեն նպաստել երկկողմ բազմաոլորտ փոխգործակցության հետագա ընդլայնմանն ու ՀՀ-ում ժողովրդավարության զարգացմանն ուղղված ծրագրերին:

О чем говорили Никол Пашинян и Нэнси Пелоси? (Подробности)
Премьер-министр Никол Пашинян принял в правительстве делегацию во главе со спикером Палаты представителей Конгресса США Нэнси Пелоси.
В своей приветственной речи премьер-министр Пашинян особо отметил:
Госпожа спикер, уважаемые коллеги, позвольте сердечно приветствовать вас в нашей стране, в нашем правительстве. Это действительно беспрецедентный визит США в Армению, и мы это ценим. Хотел бы выразить нашу признательность лично Вам, госпожа Спикер, за Ваши личные усилия и вклад в признание Геноцида армян Соединенными Штатами, а также за усилия Вашей делегации.
Это действительно высоко ценится, и даже учитывая только этот факт, все армяне считают вас надежным другом Армении. Но я хочу продолжить слова благодарности, потому что я также хочу выразить благодарность за поддержку США армянской демократии, потому что это также очень важно для нас.
Мы видим готовность правительства США поддержать демократическую повестку дня в нашей стране. Хотел бы выразить нашу приверженность программе демократических реформ, несмотря на то, что, как видите, это нелегкий путь.
Еще один факт, о котором я хотел бы упомянуть. Мы ценим четкую позицию США в отношении агрессии Азербайджана против Армении. Конечно, четкие формулировки правительства США приветствуются, потому что это очень важно для нас.
Вы знаете, что СБ ООН обсудил текущую ситуацию, и мы надеемся, что наша позиция и эта ситуация должна оставаться в повестке дня СБ ООН, и в этом плане, конечно, мы надеемся на СШ.
Госпожа Спикер, позвольте мне еще раз приветствовать Вас и Вашу делегацию. Уверен, что сегодня мы сможем провести эффективные переговоры.
Я очень рад этой возможности».
В свою очередь Нэнси Пелоси сказала: «Большое спасибо, господин премьер-министр, за ваши теплые слова приветствия и высокую оценку большой работы, проделанной моими коллегами в этой делегации. Поддержка демократии в Армении, резолюция о признании Геноцида армян, противодействие Турции в вопросе Нагорного Карабаха, и во всех других отношениях мы друг Армении. Мы уважаем ваше правительство.
В прошлом году были выборы, которые были признаны свободными и справедливыми, и ваша замечательная победа в условиях войны и других обстоятельств. И дело в том, что, когда мы обычно посещаем страну, мы должны проявить уважение, послушать и узнать, но я могу честно сказать, что эта делегация из Соединенных Штатов в Армению принесла с собой любовь американского народа, уважение. Любовь к правительству и народу Армении.
Спасибо вам за ваше гостеприимство."
Затем собеседники обсудили широкий круг вопросов, касающихся армяно-американского партнерства, дальнейшего развития сотрудничества в различных направлениях.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул, что правительство РА продолжит последовательные шаги в направлении укрепления демократии и развития демократических институтов. Глава исполнительной власти высоко оценил помощь США в продвижении насыщенной программы реформ правительства РА.
Никол Пашинян и Нэнси Пелоси обсудили проявленную Азербайджаном агрессию в отношении суверенной территории Армении и вывод азербайджанских подразделений с территории Армении. Обсуждены вопросы, связанные с возможностями разблокирования транспортных инфраструктур региона, урегулированием нагорно-карабахского конфликта.
Спикер Палаты представителей Конгресса США заверила, что американская сторона и впредь будет активно способствовать дальнейшему расширению двустороннего многосекторального сотрудничества и программ, направленных на развитие демократии в Армении.