Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Նենսի Փելոսիի գլխավորած պատվիրակությանը (լուսանկարներ)
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը սեպտեմբերի 18-ին ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Նենսի Փելոսիի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիսավոր ընդունելությանը հաջորդել է Սիմոնյան-Փելոսի առանձնազրույցը: Զրուցակիցներն այնուհետեւ միացել են ընդլայնված կազմով քննարկմանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ ԱՄՆ-ն առանցքային տեղ է զբաղեցնում Հայաստանի քաղաքական եւ տնտեսական կյանքում:
«Հարգելի՛ բարեկամ, Ձեր այցը Հայաստան տեղի է ունենում մեր երկրի համար ծանրագույն շրջանում, եւ այն այս առումով առավել գնահատելի է: Ինչպես գիտեք, սեպտեմբերի 13-ից Ադրբեջանը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ագրեսիայի նոր փուլ է սկսել: Ադրբեջանական զինուժը դաժան ռմբակոծությունների է ենթարկել ոչ միայն Հայաստանի սահմանային դիրքերը, այլեւ բազմաթիվ բնակավայրեր ու քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ: Ցավոք, զոհեր ունենք»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը: Նա շնորհակալություն է հայտնել սեպտեմբերի 14-ի երեկոյան Միացյալ Նահանգների միջնորդությամբ ձեռք  բերված փխրուն զինադադարի համաձայնության համար, ինչպես նաեւ երախտագիտություն է հայտնել ԱՄՆ-ի իշխանությանը, այդ թվում՝ բազմաթիվ կոնգրեսականների՝ վերջին զարգացումներին հասցեական գնահատական տալու համար:
Կողմերը քննարկել են Հայաստանի եւ տարածաշրջանի անվտանգությանն առնչվող հարցեր՝ ներառելով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում հետագա գործընթացներին վերաբերող մանրամասներ:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաեւ հետագա միջխորհրդարանական համագործակցության նախագծերին: Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահը եւ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի նախագահը հանդես են եկել հայտարարությամբ:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակը նշել է. «Երբ մենք որեւէ երկիր ենք գնում, մեզ համար կարեւոր է անվտանգությունը: Չգիտեինք, որ մեր այցը կհամընկնի ռազմական գործողություններին հաջորդող օրերին: ԱՄՆ-ում հպարտանում ենք, որ շրջապատված ենք հայրենասեր հայերով, որոնք նաեւ մեր քաղաքացիներն են: Նրանք մեր ուժն են, մեր ամբողջության կարեւոր բաղադրիչը»,-ասել է Նենսի Փելոսին:

Alen Simonyan received the delegation led by the Speaker of the US House of Representatives, Nancy Pelosi (photos)
On September 18, RA NA Speaker Alen Simonyan received the delegation headed by Nancy Pelosi, the Speaker of the US House of Representatives, who arrived in Armenia on an official visit. The ceremonial reception was followed by a private conversation between Simonyan and Pelosi. The interlocutors then joined the discussion in an expanded format.
The Speaker of the RA National Assembly noted that the USA occupies a key place in Armenia's political and economic life.
"Dear friend, your visit to Armenia is taking place during the most difficult period for our country, and it is most appreciated in this respect. As you know, on September 13, Azerbaijan started a new round of aggression against the sovereign territory of Armenia. The Azerbaijani military subjected not only the border positions of Armenia to brutal bombings but also many settlements and civil infrastructures. Unfortunately, we have victims," ​​said Alen Simonyan. He expressed gratitude for the fragile cease-fire agreement reached on the evening of September 14, mediated by the United States. Also, he appreciated the US authorities, including many members of Congress, for appropriately assessing the latest developments.
The parties discussed issues related to the security of Armenia and the region, including details about different processes in the UN Security Council.
Future inter-parliamentary cooperation projects were also discussed at the meeting. At the end of the session, the Speaker of the RA National Assembly and the Speaker of the US House of Representatives issued a statement.
Expressing gratitude for the reception, the US House of Representatives speaker noted. "When we go to any country, security is important for us. We knew that our visit would coincide with the days following hostilities. In the USA, we are proud to be surrounded by patriotic Armenians who are also our citizens. They are our strength, an important component of our wholeness," said Nancy Pelosi.