ՀԱՊԿ-ը «դեռ թուրը չի հանի պատյանից»
ՀԱՊԿ առաքելության առաջապահ խումբը՝ ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Անատոլի Սիդորովի գլխավորությամբ, մշտադիտարկում է իրականացրել Ադրբեջանի հետ սահմանին գտնվող մի քանի տեղամասերում։ Ուսումնասիրվել են նաև հակաօդային պաշտպանության ստորաբաժանումներից մեկի տարածքում հրետակոծության հետևանքները։ Այս մասին տեղեկացնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
Խումբն այցելել է Սյունիքի մարզի Գորիս և Ակներ համայնքներ, որտեղ հրետանու խոցման հետևանքով տուժել է բնակելի շենք։ Ինչպես նշել է Սիդորովը, ինչպես հայ-ադրբեջանական սահմանին, այնպես էլ տաջիկ-ղրղզական սահմանային գոտում ՀԱՊԿ-ի համար տհաճ իրավիճակ է ստեղծվել։
«Թե՛ հայ-ադրբեջանական, թե՛ տաջիկ-ղրղզական հակամարտություններում առաջնահերթությունը տրվում է քաղաքական-դիվանագիտական մեթոդներին։ Մենք «պատյանից թուրը դեռ չենք հանի», կփորձենք հարցերը լուծել խաղաղ ճանապարհով»,- ասել է Սիդորովը։

The vanguard group of the CSTO mission, led by the CSTO Joint Staff Chief, Colonel-General Anatoly Sidorov, carried out surveillance in several locations on the border with Azerbaijan. The consequences of shelling in the territory of one of the air defense units were also studied. "RIA Novosti" informs about this.
The group visited the Goris and Akner communities of the Syunik region, where a residential building was damaged due to artillery fire. As Sidorov noted, an unpleasant situation has arisen for the CSTO both on the Armenian-Azerbaijani border and in the Tajik-Kyrgyz border zone.
"In the Armenian-Azerbaijani and Tajik-Kyrgyz conflicts, priority is given to political-diplomatic methods. "We will not take the sword out of its sheath yet" we will try to solve the issues peacefully, Sidorov said.