Նենսի Փելոսին այսօր Հայաստան կժամանի
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը սեպտեմբերի 16-ին «Հարցազրույց Պետրոս Ղազարյանի հետ» հաղորդման ընթացքում հայտնել է, որ իր հրավերով վաղը Հայաստան կժամանի Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսին:
«Միակ ռեալ կարիքը, որ ունենք, զենքի կարիքն է: Այս ուղղությամբ տարբեր միջոցներ ենք ձեռնարկում»,-անդրադառնալով ՀՀ բանակի կարիքներին՝ ասել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը: «Զենքն անընդհատ համալրման կարիք ունի: Մնացած բոլոր կարիքները հոգալու մասով Կառավարությունն ամեն ինչ անում է եւ որեւիցե գումարային խնդիր չունի»,- մասնավորապես նշել է Ալեն Սիմոնյանը:
Ի պատասխան Պետրոս Ղազարյանի հարցին, թե ի վերջո ինչ է ուզում Ալիեւը, որ մենք չենք տալիս բանակցություններով եւ ուզում են վերցնել ուժով՝ Ալեն Սիմոնյանը պատասխանել է. «Իրենք ամեն ինչ են ուզում, իրենք ուզում են, որ Հայաստանը չլինի, որ հայերը չլինեն, իրենք ուզում են, որ տարածաշրջանում լինեն իրենք եւ Թուրքիան, եւ այդ ուղղությամբ անում են ամեն ինչ: Մարտավարությունն այսպիսին է. հենց ինչ-որ բան ենք սկսում քննարկել, ինքը հրաժարվում է դրանից, մի քայլ առաջ է անում եւ այլ բան է ուզում, եւ այդ գործելաոճը զուգորդվում է ռազմական քայլերով, ռազմական ճնշման փորձերով»:

Нэнси Пелоси сегодня прибудет в Армению
16 сентября в ходе программы "Интервью с Петросом Казаряном" спикер Национального Собрания РА Ален Симонян сообщил, что по его приглашению в Армению прибудет спикер Палаты представителей Соединенных Штатов Америки Нэнси Пелоси.
«Единственная реальная потребность, которая у нас есть, — это потребность в оружии. Мы предпринимаем различные меры в этом направлении", - сказал Председатель НС РА Ален Симонян, коснувшись потребностей армии РА. «Оружие нуждается в постоянном пополнении. "Правительство делает все, чтобы покрыть все остальные потребности и не имеет финансовых проблем", - в частности, сказал Ален Симонян.
На вопрос Петроса Казаряна, чего же в конце концов хочет Алиев, что мы не даем путем переговоров, и они хотят взять силой, Ален Симонян ответил: «Они хотят всего, они хотят, чтобы Армении не было, армян не было, они хотят, чтобы Турция была в регионе, и они все делают в этом направлении. Стратегия следующая. как только мы начинаем что-то обсуждать, Алиев отказывается и хочет чего-то большего и этот способ работы сочетается с военными шагами, попытками военного давления».