Նիկոլ Փաշինյանն ու Բլինքենը անդրադարձել են ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին ուղղված ՀՀ դիմումի շուրջ քննարկումներին
Վարչապետը մանրամասներ է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ սանձազերծված ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ չնայած սահմանին հարաբերական հանգիստ է՝ իրավիճակը շարունակում է մնալ շատ լարված:
Էնթոնի Բլինքենն իր ցավակցություններն է փոխանցել ռազմական գործողությունների հետևանքով զոհերի կապակցությամբ և վերահաստատել Միացյալ Նահանգների պատրաստակամությունը՝ նպաստելու խաղաղությանն ու երկխոսությանը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին ուղղված ՀՀ դիմումի շուրջ քննարկումներին: Վարչապետ Փաշինյանը ևս մեկ անգամ ընդգծել է տեղի ունեցողի վերաբերյալ միջազգային հանրության համարժեք արձագանքի կարևորությունը:

Nikol Pashinyan and Blinken referred to the discussions on RA's application to the UN Security Council.
The Prime Minister presented details about the situation created due to the aggression unleashed by Azerbaijan on the sovereign territory of Armenia. Nikol Pashinyan noted that although the border is relatively calm, the problem remains tense.
Anthony Blinken expressed his condolences to the victims of the hostilities and reaffirmed the United States' willingness to promote peace and dialogue.
The interlocutors also referred to the discussions regarding RA's application to the UN Security Council. Prime Minister Pashinyan once again emphasized the importance of an adequate reaction of the international community to what is happening.