Հակառակորդը Ջերմուկից հեռու է 4.5 կմ. ԳՇ պետը՝ դեսպաններին
ՀՀ ԳՇ պետ Էդվարդ Ասրյանը Հայաստանում հավատարմագրված օտարերկրյա դեսպաններին է ներկայացրել Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի հետևանքները։ ԳՇ պետի խոսքով. «Եթե մենք գտնվում ենք այստեղ, ապա դա այն ուղղությունն է, որտեղ հակառակորդը իր հարձակողական գործողությունների արդյունքում ունեցել է որոշակի հաջողություններ և մխրճվել ՀՀ ինքնիշխան տարածք 8,5 կմ լայնությամբ ճակատով, մինչև 7,5 կմ խորությամբ։ Այդ մխրճումները Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից իրականացվել են խմբերով, ջոկատներով, և դրանց որոշակի խմբեր, ջոկատներ գտնվում են մեր ստորաբաժանումների հսկողության տակ, նաև շրջափակումների մեջ»։
Ըստ նրա, հաշվի առնելով հակառակորդի գերակշռությունը՝ որոշ մարտական դիրքեր կորցրել ենք և հակառակորդը այդ ճեղքվածներով կարողացել է հարյուրավոր ստորաբաժանումներով ներթափանցել մեր պաշտպանության խորքը. «Հակառակորդը Ջերմուկից գտնվում է 4.5 կիլոտմետր հեռավորության վրա, մինչ ռազմական գործողությունը եղել է 12 կմ հեռավորության վրա»,- տեղեկացրել է ԳՇ պետը։
Ըստ նրա՝ Ադրբեջանցիները Ներքին Հանդի և Շորժայի ուղղությամբ մխրճվել են 1.5, Իշխանասարի ուղղությամ 0.5 կմ։ Մյուս ուղղություններով հակառահորդը հետ է շպրտվել։
Ասրյանը նաև նշել է, թե Ադրբեջանը հարվածներ է հասցրել նաև Ջերմուկի ճոպանուղուն. «Ադրբեջանը հարվածներ է հասցրել այն ժամանակ, երբ Ջերմուկում եղել են զբոսաշրջիկներ, իսկ քաղաքացիները տարհանված չեն եղել»։

Противник находится в 4,5 км от Джермука. Глава Генштаба послам
Начальник Генштаба РА Эдуард Асрян представил иностранным послам, аккредитованным в Армении, последствия военной агрессии Азербайджана. По словам начальника Генштаба. «Противник в результате своих наступательных действий имел определенные успехи и вышел на суверенную территорию Республики Армения фронтом шириной 8,5 км и глубиной до 7,5 км. Эти боестолкновения проводились Вооруженными Силами Азербайджана группами и отрядами, а отдельные группы и отряды из них находятся под наблюдением наших дивизий, в том числе в блокадах .
По его словам, учитывая превосходство противника, мы потеряли часть боевых позиций, и противник смог через эти щели проникнуть вглубь нашей обороны сотнями подразделений. «Противник находится на расстоянии 4,5 км от Джермука, тогда как до начала боевой операции он находился на расстоянии 12 км », - сообщил начальник военной полиции.
По его словам, азербайджанцы продвинулись на 1,5 км в сторону Неркин Анда (Сюник) и Шоржи (Гехаркуник) и на 0,5 км в сторону Ишханасара (Сюник)
Асрян также отметил, что Азербайджан также атаковал канатную дорогу Джермук. « Азербайджан нанес удар в то время, когда в Джермуке были туристы, а граждан не эвакуировали ».