Շատ հստակ ընկալում կա, որ սա ագրեսիա է, ներխուժում է Հայաստանի տարածք. Միրզոյան
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը մանրամասներ է ներկայացրել ՄԱԿ անվտանգության խորհրդում Հայաստանի դիմումի քննարկման ընթացքի վերաբերյալ։
Նրա խոսքով, քննարկման արդյունքներով առայժմ փաստաթուղթ չի ընդունվել, սակայն սա չպետք է նսեմացնի քննարկման կարևորությունը. «Այնուամենայնիվ, նույնիսկ առանց փաստաթղթի, միջազգային հանրությունը շատ հստակ դիրքավորվել է հարցերի շուրջ։ Երկրների ճնշող մեծամասնությունը ընդգծել է ուժի կիրառման անթույլատրելիությունը, Հայաստանի սուվերեն տարածքի անձեռնմխելիությունը, մինչև ներխուժումը տեղի ունեցած դիրքեր վերադառնալու անհրաժեշտությունը, բազմիցս օգտագործվել  է «ագրեսիա» եզրույթը։ Շատ հստակ ընկալում կա, որ սա ագրեսիա է, ներխուժում է Հայաստանի տարածք, որ թիրախավորվել են քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ, որ ներխուժողը պետք է վերադառնա ելման դիրքեր»։
Ըստ Միրզոյանի, բազմաթիվ երկրներ խոսել են ԼՂ հակամարտության մասին. «Չափազանցրած չեմ լինի, եթե ասեմ, որ Ադրբեջանի ղեկավարության թեզը, որ նրանք փորձում են շրջանառել մեկ տարուց ավելի, թե «ԼՂ խնդիր չկա», «ԼՂ չկա», իր համարժեք հակառակ արձագանքը ստացավ միջազգային հանրության կողմից»։
Միրզոյանը գնահատականի խոսքեր ասաց այն երկրներին, որոնք համարձակորեն դադարել են հավասարության նշան դնել ագրեսորի և ագրեսիայի թիրախի միջև. «Պետք է խոստովանեմ, որ առանձին երկրների կամ երկրի դեպքում ունեինք մի փոքր ավելի ակնկալիքներ։ Եվ գաղտնիք չէ, որ որոշ դեպքերում այդ ակնկալիքները չարդարացան»։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ նշել է, թե Ֆրանսիայի նախագահի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ իրավիճակը պետք է շարունակի ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի ուշադրության կենտրոնում մնալ։

Есть очень четкое понимание, что это агрессия, вторжение на территорию Армении. Мирзоян
Министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян представил детали процесса рассмотрения заявки Армении в Совете Безопасности ООН.
По его словам, в результате обсуждения не было принято ни одного документа, но это не должно умалять значимости обсуждения. « Однако и без документа международное сообщество заняло очень четкую позицию по этим вопросам. Подавляющее большинство стран подчеркивали недопустимость применения силы, неприкосновенность суверенной территории Армении, необходимость возврата на позиции, которые были до вторжения, неоднократно употреблялся термин «агрессия». Есть очень четкое понимание, что это агрессия, вторжение на территорию Армении, что целью были гражданские инфраструктуры, что оккупант должен вернуться на исходные позиции .
По словам Мирзояна, многие страны говорили о нагорно-карабахском конфликте. «Не преувеличу, если скажу, что тезис руководства Азербайджана, который они пытаются тиражировать уже более года, о том, что проблемы НК нет, получил равнозначную противоположную реакцию со стороны международного сообщества."
Мирзоян выразил слова признательности тем странам, которые смело перестали ставить знак равенства между агрессором и объектом агрессии. «Должен признать, что в случае с отдельными странами или странами у нас было немного больше ожиданий. И не секрет, что в ряде случаев эти ожидания не оправдались».
Премьер-министр РА Никол Пашинян также отметил, что в ходе телефонного разговора с президентом Франции была достигнута договоренность о том, что ситуация должна оставаться в центре внимания Совета Безопасности ООН