ՎԶԵԲ-ը պատրաստ է ընդլայնել երկկողմ փոխգործակցությունը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի նախագահ Օդիլ Ռենո-Բասսոյին:
Վարչապետը կարևորել է ՀՀ կառավարության և ՎԶԵԲ-ի միջև ձևավորված սերտ և արդյունավետ համագործակցությունը, ինչի արդյունքում մեր երկրում տարբեր ոլորտներում իրականացվում են բազմաթիվ ծրագրեր: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ այս տարի լրանում է երկկողմ համագործակցության 30-ամյակը և այս երեք տասնամյակների համագործակցությունը գնալով էլ ավելի է զարգացել ու ամրապնդվել: Վարչապետի խոսքով՝ այդ փոխգործակցությունը նպաստել է նաև ՀՀ տնտեսության կայունությանը, այդ թվում՝ կորոնավիրուսի պանդեմիայի ընթացքում:
Գործադիրի ղեկավարի խոսքով՝ մեր երկրում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումները, նաև տնտեսության բնագավառում, իրականացվում են հաջողությամբ, ինչի արդյունքում տնտեսական ազատության համաշխարհային ինդեքսում ՀՀ-ն բարձրացել է 11-րդ հորիզոնական: Վարչապետը համոզմունք է հայտնել, որ այդ ամենը կնպաստի մեր երկրում հետագա տնտեսական ակտիվությանն ու զարգացմանը:
ՎԶԵԲ նախագահը ևս գոհունակություն է հայտնել ՀՀ կառավարության հետ փոխգործակցությունից և հավելել, որ իրականացվող համատեղ ծրագրերը շարունակաբար ընդլայնվում են: Տիկին Բասսոն կարևորել է ենթակառուցվածքների զարգացման, ճանապարհաշինության, մասնավոր հատվածի և այլ ուղղություններով ծրագրերի իրականացումը և նշել, որ ՎԶԵԲ-ը պատրաստ է ընդլայնել երկկողմ փոխգործակցությունը:

EBRD is ready to expand bilateral cooperation
Prime Minister Nikol Pashinyan received the President of the European Bank for Reconstruction and Development, Odile Renaud-Basso.
The Prime Minister emphasized the close and practical cooperation between the Government of the Republic of Armenia and the EBRD, as a result of which many programs are being implemented in different fields in our country. Nikol Pashinyan noted that this year marks the 30th anniversary of bilateral cooperation, and the collaboration of these three decades has been further developed and strengthened. According to the Prime Minister, this cooperation also contributed to the stability of the RA economy, including during the coronavirus pandemic.
According to the head of the executive, the democratic reforms carried out in our country and the economy field are successfully implemented. As a result, RA has risen to the 11th position in the world index of economic freedom. The Prime Minister expressed his belief that all this will contribute to further economic activity and development in our country.
The EBRD President also expressed his satisfaction with the cooperation with the RA government and added that the joint programs are continuously expanding. Mrs. Basso emphasized the implementation of projects in infrastructure development, road construction, private sector, and other directions and noted that EBRD is ready to expand bilateral cooperation.