Կառավարությունը որոշել է ռազմական դրություն չհայտարարել
Հայաստանում ռազմական դրություն չի մտցվի։ Կառավարության նիստում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է. «Եկել ենք այն եզրակացության, որ ռազմական դրություն մտցնելու որոշման պետք է չգնանք»։
Փաշինյանի խոսքով, կան մարդիկ, որ ուզում են ներգրավվել Հայաստանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության պաշտպանությանը։ Այս հարցը քննարկվել է ԱԽ նիստում, և կառավարությունը եկել է այն եզրակացության, որ այդ մարդիկ կարող են սովորական ընթացակարգով՝ կամավորության հիմքով դիմել զինկոմիսարիատներ։
ՀՀ պաշպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն էլ տեղեկացրել է. «Թե՛ աշխարհազորի մասին օրենքը, թե՛ եռամսյա հավաքների կառավարության ընդունած որոշումները, թե՛ Պաշտպանության մասին օրենքի 29-րդ հոդվածը մեզ տալիս են հնարավորութուն, որ բոլոր այն քաղաքացիները, ովքեր այսօր ուզում են կամավոր զինվորագրվել, զինկոմիսարիատները պատրաստ կլինեն նրանց ընդունել և տեղորոշել ըստ վայրերի»:

Правительство решило не вводить военное положение
В Армении не будет введено военное положение. Об этом на заседании правительства заявил премьер-министр РА Никол Пашинян. « Мы пришли к выводу, что не стоит идти на решение о введении военного положени».
По словам Пашиняна, есть люди, которые хотят подключиться к защите суверенитета и территориальной целостности Армении. Этот вопрос обсуждался на заседании Совбеза, и правительство пришло к выводу, что эти люди могут обращаться в военные комиссариаты в обычном порядке, на добровольной основе.
Об этом сообщил министр обороны РА Сурен Папикян. И закон об армейской службе, и решения, принятые правительством о трехмесячных сборах, и статья 29 Закона об обороне дают нам возможность того, что всех тех граждан, которые хотят добровольно отправится на границы, военкоматы будут готовы их принять и отправить по местам ».