Կառավարությունը որոշել է ռազմական դրություն չհայտարարել
Հայաստանում ռազմական դրություն չի մտցվի։ Կառավարության նիստում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է. «Եկել ենք այն եզրակացության, որ ռազմական դրություն մտցնելու որոշման պետք է չգնանք»։
Փաշինյանի խոսքով, կան մարդիկ, որ ուզում են ներգրավվել Հայաստանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության պաշտպանությանը։ Այս հարցը քննարկվել է ԱԽ նիստում, և կառավարությունը եկել է այն եզրակացության, որ այդ մարդիկ կարող են սովորական ընթացակարգով՝ կամավորության հիմքով դիմել զինկոմիսարիատներ։
ՀՀ պաշպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն էլ տեղեկացրել է. «Թե՛ աշխարհազորի մասին օրենքը, թե՛ եռամսյա հավաքների կառավարության ընդունած որոշումները, թե՛ Պաշտպանության մասին օրենքի 29-րդ հոդվածը մեզ տալիս են հնարավորութուն, որ բոլոր այն քաղաքացիները, ովքեր այսօր ուզում են կամավոր զինվորագրվել, զինկոմիսարիատները պատրաստ կլինեն նրանց ընդունել և տեղորոշել ըստ վայրերի»:

The government decided not to declare martial law
Martial law will not be introduced in Armenia. RA Prime Minister Nikol Pashinyan announced at the government session. "We concluded that we should not go to the decision to introduce martial law."
According to Pashinyan, some people want to get involved in defense of Armenia's sovereignty and territorial integrity. This issue was discussed at the session of the Council of Ministers, and the government concluded that these people could apply to military commissariats according to the usual procedure based on volunteering.
RA Minister of Defense Suren Papikyan also informed. "Both the militia law, the decisions adopted by the government of the three-month gatherings, and Article 29 of the Defense Law give us the possibility that all those citizens who want to enlist today voluntarily, the military commissariats will be ready to receive them and locate them according to the places. ".