Ռազմական ուժի կիրառումը հակասությունների լուծման համար անընդունելի է
ՄԱԿ անվտանգության խորհրդի հրատապ նիստում շարունակում է քննարկվել ՀՀ տարածքային ամբողջականության դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական ագրեսիան։
Նորվեգիայի ներկայացուցիչն անհանգստություն է հայտնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև մարտական գործողությունների մասին հաղորդագրություններով, այդ թվում՝ Հայաստանի տարածքում քաղաքացիների և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների հրետակոծություններով:
«Ռազմական ուժի կիրառումը հակասությունների լուծման համար անընդունելի է: Նորվեգիան ճանաչում է երկու երկրների ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը՝ նրանց միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների շրջանակում: Մենք աջակցում ենք Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև երկխոսությանը՝ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարությանը համապատասխան»,- նշել է նա։
Նորվեգիայի ներկայացուցիչը ողջունել է ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի ջանքերը՝ բանակցությունների առաջխաղացմանն աջակցելու ուղղությամբ: Նա ՀՀ-ին և ԱՀ-ին կոչ է արել վերադառնալ բանակցային սեղանի շուրջ՝ առանց նախապայմանների:

The use of military force to resolve conflicts is unacceptable
At the urgent session of the UN Security Council, the military aggression unleashed by Azerbaijan against the territorial integrity of Armenia continues to be discussed.
Norway's representative expressed concern over reports of military operations between Armenia and Azerbaijan, including the shelling of citizens and civilian infrastructure on the territory of Armenia.
"The use of military force to resolve conflicts is unacceptable. Norway recognizes both countries' sovereignty and territorial integrity within their internationally recognized borders. We support the dialogue between Armenia and Azerbaijan in 2020. by the statement of November 9," he said.
Norway's representative welcomed the US and the EU's efforts to support the negotiations progress. He called on Armenia and Azerbaijan to return to the negotiating table without preconditions.