«Պետք է գործել կառուցողական, ճնշում գործադրել կողմերի վրա, որպեսզի վերջիններս աշխատեն խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ»․ Միրոսլավ Յենչա
ՄԱԿ անվտանգության խորհրդի հրատապ նիստում  քննարկվում է ՀՀ տարածքային ամբողջականության դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական ագրեսիան։ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի՝ Եվրոպայի, Կենտրոնական Ասիայի և Ամերիկայի գծով օգնական Միրոսլավ Յենչան հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ շեշտելով, որ ՄԱԿ-ն իրավասու չէ ստուգելու կամ հաստատելու հայկական կամ ադրբեջանական կողմի հայտարարությունները՝ կապված էսկալացիայի հետ:
«Այնուամենայնիվ, մենք խորապես մտահոգված ենք այս վտանգավոր սրացման կապակցությամբ: Մենք հորդորել ենք կողմերին անհապաղ հստակ քայլեր ձեռնարկել իրավիճակի կայունացման համար: Հայաստանում և Ադրբեջանում գործող ՄԱԿ-ի խմբերը կապ են պահպանում իշխանությունների հետ և պատրաստ են արձագանքել հումանիտար կարիքներին»,- նշել է նա։
Յենչան շեշտել է, որ 2020թ. հետո սա ամենամեծ բախումն է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև։
«Սա նշանակում է, որ կողմերի միջև կարգավորման գործընթացը լուրջ խոչընդոտների է բախվում: Սա նաև ընդգծում է անհրաժեշտությունը, որ կողմերն առաջ շարժվեն սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացում՝ միմյանց ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության ճանաչման շրջանակում»,- նշել է նա:
Պաշտոնյան ընդգծել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև լարվածությունը կարող է ապակայունացնել տարածաշրջանը:
«Պետք է գործել կառուցողական, ճնշում գործադրել կողմերի վրա, որպեսզի վերջիններս աշխատեն խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ: Այս առումով միջնորդական մեծ ջանքեր են գործադրվում, մասնավորապես՝ Ռուսաստանի և Եվրամիության կողմից: Դա կարող է հիմք հանդիսանալ կողմերի համար՝ սկսելու երկխոսություն դեպի երկարաժամկետ խաղաղություն»,- նշել է նա:
Յենչան շեշտել է, որ ՄԱԿ-ը սերտ կապեր է պահպանում շահագրգիռ կողմերի հետ, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ-ի: Նա վստահություն է հայտնել, որ չնայած կողմերի միջև առկա անվստահությանը և հակասություններին՝ դրանք կարելի է հաղթահարել:
Նա հավելել է, որ կողմերը պետք է կատարեն 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած իրենց պարտավորությունները և կոչ է արել վերադառնալ բանակցությունների սեղանի շուրջ և քայլեր ձեռնարկել երկարատև խաղաղության պայմանագրի ստորագրման ուղղությամբ:

"It is necessary to act constructively, to put pressure on the parties so that they work towards a peaceful settlement." Miroslav Jenca
The military aggression unleashed by Azerbaijan against the territorial integrity of Armenia is being discussed at the urgent session of the UN Security Council. Miroslav Yenca, Assistant Secretary General of the United Nations for Europe, Central Asia and the Americas, issued a statement stressing that the United Nations is not authorized to verify or confirm the statements of the Armenian or Azerbaijani side regarding the escalation.
"However, we are deeply concerned about this dangerous escalation. We urged the parties to immediately take clear steps to stabilize the situation. The UN teams operating in Armenia and Azerbaijan maintain contact with the authorities and are ready to respond to humanitarian needs," he noted.
Yencha emphasized that in 2020 then this is the biggest conflict between Armenia and Azerbaijan.
"This means that the settlement process between the parties faces serious obstacles. This also emphasizes the need for the parties to move forward in the demarcation and demarcation process within the framework of recognizing each other's sovereignty and territorial integrity," he noted.
The official stressed that the tension between Armenia and Azerbaijan can destabilize the region.
"It is necessary to act constructively, to put pressure on the parties so that they work towards a peaceful settlement. In this regard, great mediation efforts are being made, particularly by Russia and the European Union. It can be a basis for the parties to start a dialogue towards long-term peace," he noted.
Jenca emphasized that the UN maintains close ties with the interested parties, including the OSCE. He expressed confidence that despite the mistrust and contradictions between the parties, they can be overcome.
He added that the parties should fulfill the 2020 their obligations under the tripartite declaration of November 9 and called for a return to the negotiating table and steps towards signing a lasting peace agreement.