«Մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանին հետ քաշել իր զորքերը ելման դիրք»․ Ֆրանսիայի ներկայացուցիչ
Ֆրանսիան մտահոգված է գործողություններով, որոնք տեղի են ունենում հայ-ադրբեջանական սահմանին: Այս մասին ՄԱԿ անվտանգության խորհրդի հրատապ նիստի ժամանակ հայտարարել է Ֆրանսիայի ներկայացուցիչը։
«ՀՀ տարածքում մի քանի վայրեր կրակի են մատնվել, քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ են վնասվել: Սրանք ամենաուժեղ մարտերն են 2020-ից ի վեր: Ֆրանսիան իր գործընկերների հետ փորձում է խրախուսել հարգել հրադադարը։ Մակրոնը խոսել է Նիկոլ Փաշինյանի և Ալիևի հետ՝ հղելով 3 հիմնական ուղերձ»,- նշել է նա։
Ֆրանսիայի ներկայացուցիչը շեշտել է, որ 2020-ի նոյեմբերին ստորագրված եռակողմ հայտարարության դրույթները պետք է պահպանվեն:
Մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանին հետ քաշել իր զորքերը ելման դիրք, Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը պետք է պահպանվի: Կողմերը պետք է քննարկեն դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի հարցերը, ինչպես նաև որոշ ուժերի կողմից բռնության դեպքերի կանխումը»,- նշել է նա՝ շեշտելով, որ Ֆրանսիան կշարունակի աջակցել տարածաշրջանում տևական խաղաղության հասնելու գործընթացին։

«Мы призываем Азербайджан отвести свои войска на исходные позиции». Представитель Франции
Франция обеспокоена действиями, происходящими на армяно-азербайджанской границе. Об этом заявил представитель Франции в ходе экстренного заседания Совета безопасности ООН.
«На территории Армении были подожжены несколько мест, повреждена гражданская инфраструктура. Это сильнейшая эскалация после войны 2020 года. Франция вместе со своими партнерами пытается поощрять соблюдение режима прекращения огня. Макрон говорил с Николом Пашиняном и Алиевым", - отметил он.
Представитель Франции подчеркнул, что необходимо соблюдать положения трехсторонней декларации, подписанной в ноябре 2020 года.
Мы призываем Азербайджан отвести свои войска на исходные позиции, территориальная целостность Армении должна быть сохранена. Стороны должны обсудить вопросы демаркации и делимитации, а также недопущения случаев насилия со стороны некоторых сил", - сказал он, подчеркнув, что Франция будет и впредь поддерживать процесс достижения прочного мира в регионе.