Ադրբեջանը հարձակում է ծրագրում Նախիջևանի ուղղությամբ. ՄԱԿ-ում ՀՀ ներկայացուցիչ
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի՝ սեպտեմբերի 15-ի նիստում ՄԱԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ Մհեր Մարգարյանը նախ շնորհակալություն է հայտնել Ֆրանսիայի նախագահին՝ ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի նիստ հրավիրելու համար, ապա հայտարարել, որ Ադրբեջանը ծրագրում է հարձակում իրականացնել Նախիջևանի ուղղությամբ։
«Հանդիպումը տեղի է ունենում իմ երկրի համար ծանր պահի, քանի որ Ադրբեջանի կողմից ՀՀ-ի հանցավոր ագրեսիայի ակտ է տեղի ունենում ՀՀ-ի տարածքային ամբողջականության նկատմամբ, որը կոպտորեն խախտում է միջազգային իրավունքը և ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը` առաջացնելով անկայունություն տարածաշրջանում»,- նշել է Մհեր Մարգարյանը:
ՀՀ ներկայացուցիչը տեղեկացրել է, որ սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանն սկսել է ռազմական գործողություններ՝ թիրախավորելով Հայաստանի արևելյան, հարավ-արևելյան շրջանները՝ կիրառելով տարբեր զինատեսակներ: Մարգարյանը ներկաներին իրազեկել է, որ ՀՀ-ն ունի 105 զոհ, վնասվել են քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ։
«Վնասները մեծ են: Մի քանի օրերի ընթացքում ՀՀ-ի խիտ բնակեցված քաղաքները՝ ներառյալ Ջերմուկը, Վարդենիսը, Գորիսը. Սոթքը, Կապանը ենթարկվել են ծանր հրթիռակոծության, ինչը բերել է 2750 մարդու տարհանման Գեղարքունիքից, Վայոց Ձորից և Սյունքից: Նրանց թվում են 370 երեխա և 55 հաշմանդամություն ունեցող անձ»,- շեշտել է Մարգարյանը:
Նա շեշտել է Ջերմուկի թիրախավորման մասին, որտեղ ոչ մի ռազմակայան չկա, ինչպես նաև Կեչուտի ջարամբարի թիրախավորման մասին:
«Ժնևի կոնվենցիայի կոպիտ խախտմամբ՝ առնվազը 7 ռազմագերի ունենք, ինչը երևում է տեսանյութերից: Թիրախավորվել են իրենց աշխատանքն իրականացնող  տեղացի և արտասահմանյան լրագրողներ: Ադրբեջանի նման քայլերը կարող են հանգեցնել ավելի լուրջ բռնության, ինչպիսիք են ցեղասպանությունը, մարդկության դեմ հանցանքը»:
Մարգարյանը նշել է, որ Ադրբեջանն ուժի միջոցով փորձում է տարածքներ գրավել՝ խախտելով միջազգային օրենքը և 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի հրադադարի համաձայնագրի կետերը:

Азербайджан планирует наступление в направлении Нахиджевана. Представитель РА в ООН
15 сентября на заседании Совета Безопасности ООН  постоянный представитель Армении при ООН Мгер Маргарян сначала поблагодарил президента Франции за созыв заседания Совета Безопасности ООН, а затем сообщил, что Азербайджан планирует начать атаку в направлении Нахиджевана.
«Встреча проходит в сложный для моей страны момент, поскольку Азербайджан совершает акт преступной агрессии против территориальной целостности Армении, что грубо нарушает международное право и Устав ООН, вызывая нестабильность в регионе», — отметил Мгер Маргарян.
Представитель РА сообщил, что 13 сентября Азербайджан начал боевые действия, направленные против восточных и юго-восточных районов Армении, с применением различного оружия. Маргарян сообщил собравшимся, что у РА 105 погибших, повреждены гражданские инфраструктуры.
"Ущерб большой. В течение нескольких дней густонаселенные города РА, в том числе Джермук, Варденис, Горис. Сотк, Капан подверглись сильному ракетному обстрелу, что привело к эвакуации 2750 человек из Гегаркуника, Вайоц Дзора и Сюнка. Среди них 370 детей и 55 инвалидов", - подчеркнул Маргарян.
Он подчеркнул удар по Джермуку, где нет военной базы.
«В грубом нарушении Женевской конвенции у нас есть как минимум 7 военнопленных, как видно из видео. Преследовались местные и иностранные журналисты, выполняющие свою работу. Действия Азербайджана, могут привести к более серьезному насилию, такому как геноцид, преступление против человечности».
Маргарян отметил, что Азербайджан пытается оккупировать территории силой, нарушая международное право и пункты соглашения о прекращении огня от 9 ноября 2020 года.