Հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման հիմքը եռակողմ համաձայնագրերն են
Ռուսաստանը Ադրբեջանին և Հայաստանին կոչ է անում կատարել հրադադարի վերաբերյալ բոլոր պայմանավորվածությունները: Այս մասին ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի հրատապ նիստում հայտարարել է ՌԴ ներկայացուցիչը։
«Հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման հիմքը եռակողմ համաձայնագրերն են, որոնք կնքվել են Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի լիդերների կողմից, բոլոր երեք համաձայնագրերը կապված են իրար հետ և բխում  են իրարից, կարևոր է դրանց իրականացումը հարավային Կովկասում խաղաղության համար»,- նշել է նա։
ՌԴ ներկայացուցչի խոսքով՝ աշխարհաքաղաքական մրցակցությունը կարող է հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման հարցում միայն խանգարել, սակայն առաջնահերթը կրակի դադարեցնումն է։

Trilateral agreements are the basis for the settlement of Armenian-Azerbaijani relations
At the UN Security Council emergency session, the representative of Russia announced that Russia calls on Azerbaijan and Armenia to fulfill all agreements regarding the ceasefire.
"The basis of the settlement of Armenian-Azerbaijani relations is the tripartite agreements signed by the leaders of Armenia, Azerbaijan, and Russia. All three agreements are related to each other and derive from each other. Their implementation is important for peace in the South Caucasus," he noted.
According to the Russian representative, geopolitical competition can only hinder the settlement of Armenian-Azerbaijani relations, but the priority is to stop the fire.