Հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման հիմքը եռակողմ համաձայնագրերն են
Ռուսաստանը Ադրբեջանին և Հայաստանին կոչ է անում կատարել հրադադարի վերաբերյալ բոլոր պայմանավորվածությունները: Այս մասին ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի հրատապ նիստում հայտարարել է ՌԴ ներկայացուցիչը։
«Հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման հիմքը եռակողմ համաձայնագրերն են, որոնք կնքվել են Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի լիդերների կողմից, բոլոր երեք համաձայնագրերը կապված են իրար հետ և բխում  են իրարից, կարևոր է դրանց իրականացումը հարավային Կովկասում խաղաղության համար»,- նշել է նա։
ՌԴ ներկայացուցչի խոսքով՝ աշխարհաքաղաքական մրցակցությունը կարող է հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման հարցում միայն խանգարել, սակայն առաջնահերթը կրակի դադարեցնումն է։

Трехсторонние соглашения – основа урегулирования армяно-азербайджанских отношений
Россия призывает Азербайджан и Армению к выполнению всех договоренностей о прекращении огня. Об этом заявил представитель России на экстренном заседании Совета Безопасности ООН.
«Основой урегулирования армяно-азербайджанских отношений являются трехсторонние соглашения, подписанные лидерами Армении, Азербайджана и России. Все три соглашения связаны друг с другом и вытекают друг из друга. Их реализация важна для мира на Южном Кавказе. ," он сказал.
По словам представителя России, геополитическая конкуренция может только помешать урегулированию армяно-азербайджанских отношений, но приоритетом является прекращение огня.