Իրանը հատուկ դիմադրություն կցուցաբերի ցանկացած սցենարի, որը կվնասի պատմական ուղի հանդիսացող Իրան-Հայաստան սահմանին
Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը հստակորեն և տարբեր մակարդակներում արտահայտել է իր դիրքորոշումը կովկասյան տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումների և երկու հարևան երկրների՝ Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության հետ ունեցած հարաբերությունների վերաբերյալ: Այս մասին ասվում է ՀՀ-ում Իրանի դեսպանության՝ «Լուրերին» տված մեկնաբանության մեջ:
«Ինչպես որ հեղափոխության գերագույն առաջնորդի և Ռուսաստանի ու Թուրքիայի նախագահների միջև կայացած հանդիպումները լուսաբանող լուրերում ականատես եղանք, Իրանը դեմ է հարևան երկրների տարածքային ամբողջականության և սահմանների խախտմանը և հատուկ դիմադրություն կցուցաբերի ցանկացած սցենարի, որը կվնասի երկու հարևան ժողովուրդներին կապող պատմական ուղի հանդիսացող Իրան-Հայաստան սահմանին:
ԻԻՀ նախագահի և ՀՀ մեծարգո վարչապետի, ինչպես նաև Իրանի Իսլամական Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարների միջև կայացած հեռախոսազրույցի ընթացքում մեր այս սկզբունքային դիրքորոշումը կրկնվել է:
ԻԻՀ արտաքին գործերի նախարար Ամիր Աբդոլլահիանը Ադրբեջանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Բայրամովի հետ ունեցած հեռախոսազրույցի ընթացքում մտահոգություն է հայտնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ծագած ընդհարումների նոր փուլի կապակցությամբ և խնդիրների խաղաղ ճանապարհով կարգավորմանը աջակցելու ուղղությամբ պատրաստակամություն հայտնելու հետ մեկտեղ հստակորեն ընդգծել է, որ Իրանի համար կարևոր է երկու հարևան երկրների տարածքային ամբողջականության պահպանումը և այն, որ Իրան-Հայաստան սահմանը պատմական հաղորդակցության ուղի է, և պետք է մնա առանց փոփոխության»,- ասված է դեսպանության մեկնաբանությունում:

Iran will show exceptional resistance to any scenario damaging the Iran-Armenia border, which is a historical route.
In the commentary given to "News,"  the Iranian Embassy in Armenia stated that the Islamic Republic of Iran has clearly and at different levels expressed its position regarding the developments in the Caucasus region and its relations with the two neighboring countries, the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan.
"As we witnessed in the news covering the meetings held between the supreme leader of the revolution and the presidents of Russia and Turkey, Iran is against the violation of the territorial integrity and borders of neighboring countries and will show superior resistance to any scenario that would damage the Iran-Armenia border, which is a historical route connecting the two neighboring nations.
This principled position of ours was repeated during the telephone conversation between the President of the Republic of Iran and the Honorable Prime Minister of the Republic of Armenia, as well as the Ministers of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran and the Republic of Azerbaijan.
The embassy's commentary said that During the telephone conversation with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Bayramov, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Iran, Amir Abdollahian, expressed his concern regarding the new stage of the conflict between Armenia and Azerbaijan and expressed his readiness to support the peaceful settlement of the problems, and clearly emphasized that it is essential for Iran to have two neighbors. He was preserving the territorial integrity of the countries and the fact that the Iran-Armenia border is a historical communication route and should remain unchanged,".