Կարևորվել է միջազգային հանրության կողմից ադրբեջանական ագրեսիայի համարժեք դատապարտումը
Սեպտեմբերի 15-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին։
Նախարար Միրզոյանը Տոյվո Կլաարին է ներկայացրել ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ նախապես ծրագրված լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը և Հայաստանի ձեռնարկած քայլերն ագրեսիան կանգնեցնելու նպատակով։
Հայկական կողմն անթույլատրելի է համարել նաև Ադրբեջանի զիված ուժերի կողմից միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտումները, մասնավորապես` խաղաղ բնակչության և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների դիտավորյալ թիրախավորումը։
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն առանձնահատուկ շեշտել է, որ ադրբեջանական կողմի նման գործողությունները խաթարում են տարածաշրջանում տևական և համապարփակ խաղաղություն հաստատելու ջանքերը՝ այս համատեքստում ընդգծելով միջազգային հանրության կողմից ադրբեջանական ագրեսիայի հասցեական և համարժեք դատապարտումը: Կարևորվել է նաև հրադադարի ռեժիմի պահպանումը և Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքների շուտափույթ վերացումը։
Արարատ Միրզոյանը և Տոյվո Կլաարը նաև մտքեր են փոխանակել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման բրյուսելյան հարթակի արդյունավետությամ վերաբերյալ։

The adequate condemnation of Azerbaijani aggression by the international community was emphasized
On September 15, RA Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan received Toivo Klaar, the EU's special representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia.
Minister Mirzoyan presented to Toivo Klaar the situation created by the pre-planned large-scale aggression against the sovereign territory of the Republic of Armenia by the Azerbaijani armed forces and the steps taken by Armenia to stop the attack.
The Armenian side also considered the gross violations of international law by the armed forces of Azerbaijan as unacceptable, in particular, the deliberate targeting of the civilian population and civil infrastructures.
The head of the RA foreign political department particularly emphasized that such actions of the Azerbaijani side undermine the efforts to establish lasting and comprehensive peace in the region, highlighting in this context the direct and adequate condemnation of the Azerbaijani aggression by the international community. The maintenance of the ceasefire regime and the early elimination of the consequences of Azerbaijan's attack was also emphasized.
Ararat Mirzoyan and Toivo Klaar also exchanged thoughts on the effectiveness of the Brussels platform for regulating relations between Armenia and Azerbaijan.