Այս պահի դրությամբ Ադրբեջանը ևս 10 քառակուսի կմ օկուպացրել է ՀՀ-ից
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տեղեկացրել է, որ Ադրբեջանը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից օկուպացրել է ևս 10 քառակուսի կմ տարածք։
Նրա խոսքով. «ՀՀ տարածք թշնամի ներխուժել է, դա փաստ է: Նախորդ տարվա մայիսի 12-ին 40քառակուսի կմ տարածք օկուպացրել են մեր երկրից:
Այս պահի դրությամբ կարող եմ ասել, որ ևս 10 քառակուսի կմ օկուպացրել են մեր երկրից»: Փաշինյանը վստահեցրել է, որ ՀՀ զինուժն աշխատում է այն վերացնելու ուղղությամբ։
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ Հայաստանն այսօր ունի անվտանգային ու գոյաբանական պրոբլեմ. «Բայց պետք է գնանք այդ հարցերի կարգավորմանը։ Ես իմ վրա վերցրել եմ պատասխանատվություն՝ գնալ ծանր որոշումների՝ հանուն խաղաղության, բայց ծանր որոշում չի նշանակում Հայաստանի պետական շահերին հակասող որոշումներ»։
Վարչապետն ասաց, թե ստորագրելու է այդ որոշումը՝ առանց մտածելու, թե ինչ կլինի հետո իր հետ. «Մենք ուզում ենք ստորագրել մի թուղթ, որի արդյունքում մեզ լիքը մարդ կքննադատի, կհայհոյի, դավաճան կասի, նույնիսկ կարող է ժողովուրդը որոշի մեզ իշխանությունից հեռացնել, էլի շնորհակալ կլինենք, եթե դրա արդյունքում ՀՀ-ն 29 800 կմ քառակուսի տարածքով ստանա տևական խաղաղություն և անվտանգություն։ Որոշումը, որը սա ապահովելու է, ես ստորագրելու եմ։ Ինձ չի հետաքրքրում՝ ինչ կլինի հետո ինձ հետ, ինձ հետաքրքրում է՝ ինչ կլինի Հայաստանի Հանրապետության հետ»։

На данный момент Азербайджан оккупировал еще 10 квадратных километров у Армении
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сообщил, что Азербайджан оккупировал еще 10 квадратных километров суверенной территории Армении.
По его словам: «Враг вторгся на территорию Армении, это факт. 12 мая прошлого года они оккупировали 40 квадратных километров нашей страны.
На данный момент могу сказать, что еще 10 квадратных километров нашей страны оккупированы». Пашинян заверил, что вооруженные силы РА работают над ее устранением.
По словам Никола Пашиняна, сегодня в Армении есть проблема безопасности и онтологическая проблема. "Но мы должны идти к урегулированию этих вопросов. Я взял на себя ответственность принимать трудные решения во имя мира, но трудное решение не означает решения, противоречащие государственным интересам Армении».
Премьер-министр сказал, что подпишет это решение, не думая о том, что с ним будет потом. «Мы хотим подписать бумагу, в результате которой нас будут критиковать, проклинать, называть предателями, народ может даже принять решение об отстранении нас от власти, но мы будем благодарны, если в результате этого РА получит прочный мир и безопасность площадью 29 800 квадратных километров. Я подпишу решение, которое обеспечит это. Меня не интересует, что будет со мной, меня интересует, что будет с Республикой Армения».